Zdrowa dieta w walce z nadmiarem kilogramów

shutterstock_135463793Nie można nie zgodzić się z faktem, iż proces odchudzania wymaga od nas olbrzymiego samozaparcia, dyscypliny, a także lub też może przede wszystkim cierpliwości. Często przed rozpoczęciem diety zastanawiamy się, z jakiego powodu przylgnęły do nas te nadprogramowe kilogramy. Często mówimy, iż tyjemy po rodzicach. Niestety dane naukowe wskazują, że tylko 15% ludzi otyłych odziedziczyła tę chorobę po przodkach. Zdecydowana większość, a więc aż 85% na nadmiar kilogramów zapracowała sama: nieprawidłową dietą i brakiem / zbyt małą ilością aktywności fizycznej.

Naukowcy już od dawna biją na alarm, iż coraz więcej społeczeństwa, nie tylko w Europie, ale i na świecie, zmaga się z nadmierną masą ciała. Z roku na rok odnotowuje się zwiększenie występowania otyłości olbrzymiej – choroby, która znacząco i bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu. Jednakże każdy nadprogramowy kilogram ma znaczenie w utrzymywaniu zdrowia lub przyczynia się do jego braku. Dietetycy obserwując prognozy na następne 25 lat bija na alarm. Chcąc ograniczyć zalewającą nas falę chorób tzw. dietozależnych postanowili zdiagnozować przyczyny, przez które dzisiejsza ludzkość zmaga się z pandemią otyłości. Jest to o tyle ważne, iż znając wroga, wiemy bowiem jak z nim walczyć i jak mu przeciwdziałać.

Przyczyn, dlaczego tyjemy, a także dlaczego mimo wysiłków nie potrafimy schudnąć, jest bardzo wiele. Dotyczą one zarówno organizmu, czyli biologicznych i fizjologicznych niedomagań lub zaburzeń procesów metabolicznych, jak i naszego stylu życia i decyzji, jakich dokonujemy każdego dnia. Do biologicznych uwarunkować otyłości należy zaliczyć:

  1. Geny i predyspozycje genetyczne (np. nieobecność genu stymulującego wydzielanie leptyny – hormonu hamującego apetyt)
  2. Terapie hormonalne, które zaburzają cały układ endokrynologiczny
  3. Farmakoterapia (np. zażywanie sterydów przy chorobach autoimmunologicznych)

Powyżej opisane przyczyny stanowią jedynie 10% wszystkich przyczyn otyłości tzw. wtórej. Pozostałe 90% jest wynikiem ingerencji nas samych. Otyłość prosta jest spowodowana głównie przez:

  1. Przewlekły stres, nadmiar pracy, lęk i uciekanie się do jedzenia, by rozładować powstające napięcie
  2. Nieprawidłowy styl życia, a więc spożywanie coraz większych ilości żywności przetworzonej, pustych kalorii, węglowodanów prostych, tłuszczu i cukru oraz soli
  3. Zmniejszona aktywność fizyczna i mniejszy wydatek energetyczny spowodowany rozwojem techniki i technologii

Przyczyny otyłości pierwotnej należą do modyfikowalnych zachowań człowieka, którymi może on kształtować swój stan zdrowia. Dlatego jeśli zmagasz się z nadprogramowymi kilogramami warto zastanowić się nad zmianą. Najłatwiej, jak mówią psychologowie i najskuteczniej ze względów zdrowotnych jest modyfikacja swoich nawyków żywieniowych. W tym zakresie warto zaufać specjalistom, którzy wykorzystując swą wiedzę i doświadczenie, opracują skuteczną dietę odchudzającą dostosowaną do indywidualnych potrzeb i wymagań. Takie właśnie plany żywieniowe oferuje innowacyjny portal dietetyczny Dietmap.pl. On to wraz z dietetykami klinicznymi w swej bazie posiada jadłospisy diet: zbilansowanej, wygodnej, cukrzycowej, taniej, wegetariańskiej, czy nawet bezglutenowej. Taki wybór diet pozwala na trafne dopasowanie planu żywieniowego do swych indywidualnych preferencji. Ale portal DietMap.pl to nie tylko diety. To codzienny motywator, dostarczyciel profesjonalnej wiedzy prosto od specjalistów, a także miejsce, gdzie na forum możesz znaleźć osobę, która zmaga się dokładnie z tym samym. Poza tym w ramach abonamentu masz do dyspozycji stały kontakt z dietetykiem, który rozwieje wszelkie wątpliwości związane z zagadnieniem zdrowego żywienia i diety. Warto zawalczyć o zdrowie i zgrabną sylwetkę w sposób profesjonalny z DietMap.pl. Zdrowie jest bezcenne, zadbaj o nie z DietMap.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *