Zapalenie ucha środkowego – choroba nie tylko wieku dziecięcego

zapalenie-uchaW okresie jesienno-zimowym pediatrzy u wielu małych pacjentów rozpoznają ostre zapalenie ucha środkowego. Choroba objawia się silnym bólem ucha, gorączką, czasem dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, jak wymioty i biegunki. Ale chorują nie tylko najmłodsi – infekcja nie omija też młodzieży i osób dorosłych. Ostre zapalenie ucha środkowego należy leczyć pod kontrolą lekarza, w przeciwnym wypadku stan zapalny może prowadzić do groźnych powikłań.

Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i objawy

Ostre zapalenie ucha środkowego mogą wywoływać wirusy, które rozprzestrzeniają się z nosowej części gardła lub bakterie, którym drogę torują wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych. Infekcja najczęściej dokucza maluchom między 6. a 18. miesiącem życia, 7-latki chorują już znacznie rzadziej, a młodzież i dorośli stanowią tylko 10 proc. liczby wszystkich zdiagnozowanych przypadków choroby.

Ostre zapalenie ucha środkowego objawia się przede wszystkim silnym bólem ucha, gorączką, ogólnym osłabieniem, niekiedy torsjami i biegunkami. Przypuszczasz, że dotknęła Cię infekcja? Sprawdź, czy nie pogorszył Ci się słuch. Wielu pacjentom umyka ten symptom – w cień usuwają go dolegliwości bólowe. Jeśli dojdzie do samoistnego pęknięcia błony bębenkowej, możesz zauważyć również ropny wyciek z ucha.

Ostre zapalenie ucha środkowego często poprzedzają objawy związane z zakażeniem górnych dróg oddechowych, które później towarzyszą dolegliwościom ze strony ucha. Dlatego nie bagatelizuj nieżytu nosa (kataru), bólu gardła czy bólu głowy.

Jeśli podejrzewasz, że infekcja dopadła Twojego malucha, który nie potrafi jeszcze samodzielnie opisać dolegliwości, zwróć uwagę, czy dziecko nie jest bardziej rozdrażnione, płaczliwe, czy nie chwyta się częściej za uszko lub nie przechyla główki w jedną stronę.

Diagnoza i leczenie ostrego zapalenia ucha środkowego

Lekarz rozpoznaje ostre zapalenie ucha środkowego na podstawie wywiadu z pacjentem i badania przedmiotowego, w tym otoskopowego, które popularnie określa się „wziernikowaniem ucha”. Specjalista sprawdzi, czy błona bębenkowa nie jest zaczerwieniona lub czy w jamie bębenkowej nie gromadzi się ropna wydzielina, która uwypukla błonę. W niektórych przypadkach przeprowadza się badania mikrobiologiczne.

Ponieważ u wielu chorych ostre zapalenie ucha środkowego ma tło wirusowe, lekarz może zwlekać z antybiotykoterapią. Gdy choroba przebiega łagodnie, często przez dobę-dwie stosuje się tzw. postępowanie wyczekujące, które polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i obserwacji pacjenta. Jeśli po 24-48 godzinach nie następuje poprawa, zaleca się antybiotyk.

U niektórych chorych jednak kurację antybiotykową wdraża się od razu. Należą do nich maluchy do 6. miesiąca życia, pacjenci z gorączką i wymiotami, obustronnym ostrym zapaleniem ucha środkowego albo cierpiący na nawracające zapalenia ucha środkowego. W pewnych sytuacjach laryngolog uznaje, że trzeba przebić błonę – odpływ ropnej treści szybko przynosi ulgę.

Prócz antybiotykoterapii stosuje się też leczenie objawowe, które pozwala złagodzić przykre dolegliwości. Podaje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe (ibuprofen, paracetamol), czasem leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa. Jeśli bólowi ucha towarzyszy uporczywy ból gardła, sięgnij po skuteczny lek z benzydaminą o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, antyseptycznym i miejscowo znieczulającym. Możesz wybrać tabletki do ssania, płyn do płukania gardła i jamy ustnej lub praktyczny aerozol, który uśmierzy dotkliwe objawy również u najmłodszych maluchów.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *