Zabieg korekcji uszu to bardzo skomplikowana sprawa

korekta-uszuKorekcja odstających uszu, zwana także w specjalistycznym języku otoplastyką, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej.

Korekcja odstających uszu, zwana także w specjalistycznym języku otoplastyką, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Problem związany z odstającymi uszami jest dla wielu osób (zarówno dzieci, jak i dorosłych) problemem, który bardzo negatywnie wpływa na wszystkie aspekty życia. Osoby te często skarżą się na obniżone poczucie własnej wartości, niechęć do towarzyskich spotkań, trudności z nawiązywaniem nowych kontaktów, a w przypadku dzieci i nastolatków zdarzają się nawet kiepskie wyniki w szkole i odtrącenie od rówieśników. 

Historia zabiegu jakim jest korekta odstających uszu sięga XIX wieku, kiedy to jeden z niemieckich chirurgów- Johann Friendrich Dieffenbach dokonał pierwszej plastyki uszu (był to jednak zabieg wykonany po urazie uszu). Natomiast zabieg korekcji uszu ze względów estetycznych został po raz pierwszy przeprowadzony w 1881 roku w dwóch etapach. Natomiast w 1890 roku zmodyfikowano zastosowane techniki tak, aby blizna po wykonaniu zabiegu była jak najmniej widoczna.

 

Przygotowania do zabiegu korekcji uszu

Podstawową rzeczą przed wykonaniem zabiegu korekcji uszu jest oczywiście konsultacja z chirurgiem lub otolaryngologiem, który kwalifikuje pacjenta do zabiegu korekcji uszu. Głównym czynnikiem kwalifikującym do zabiegu korekcji uszu są znaczne odchylenia od anatomicznego kształtu i położenia uszu. Zabieg powinien być wykonywany u osób, u których wada ta powoduje znaczne obniżenie jakości życia, problemy z adaptacją w społeczeństwie lub problemy zawodowe (w przypadku prac, w których niezbędne jest noszenie specjalistycznego okrycia głowy-hełmu czy kasku). 

Przeciwwskazania do zabiegu korekcji uszu

Podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu korekcji uszu są przede wszystkim choroby takie jak: nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, ropne infekcje skóry i śluzówki, skazy naczyniowe czy zaburzenia krzepliwości krwi. Czasowymi przeciwwskazaniami do wykonania korekcji uszu jest także ciąża oraz miesiączka. 

Warto także podkreślić fakt, że chirurg może odmówić wykonania zabiegu po przeprowadzeniu konsultacji z pacjentem z uwagi na jego stan psychiczny. Niekiedy defekt uszu nie przybiera takiej formy, aby podejmować decyzję o operacyjnej korekcie, a problem pacjenta leży bardziej w trudnościach z samoakceptacją albo w stanach depresyjnych. W takich wypadkach chirurg może skierować pacjenta na dodatkową konsultację psychologiczną, aby dokładnie zbadać motywy kierujące chęcią wykonania zabiegu korekcji uszu. 

Rodzaje znieczulenia przy zabiegu korekcji uszu

W przypadku korekcji uszu u osób dorosłych zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe. Wykorzystuje się do tego mieszankę lignokainy i adrenaliny, którą wprowadza się cienką igłą w przednią i tylną część małżowiny usznej oraz w okolice zauszne na głowie, aby dokonać ostrzykania okolicy nerwów unerwiających małżowinę. Z kolei jeśli zabieg wykonywany jest u dzieci to najczęściej wykorzystywaną metodą jest znieczulenie ogólne.

Na czym polega zabieg korekcji uszu?

Korekcja odstających uszu, zwana także otoplastyką, polega na korekcji tych części małżowiny usznej, które powodują zbytnie odstawanie uszu od czaszki. W medycynie estetycznej istnieje ponad 200 rodzajów metod korekcji tej przypadłości. Do najbardziej znanych można zaliczyć:

technikę szwów materacowych według Mustarde’a zastosowaną po raz pierwszy w latach 60. XX wieku. Zazwyczaj stosuje się ją u dzieci, kiedy chrząstka jest jeszcze miękka i cienka

technikę Conversa polegająca na kształtowaniu fałdu grobelki za pomocą łączenia technik nacięcia i technik stosujących szwy

metodę Weerda w której poprzez zastosowanie wiertła diamentowego możliwa jest korekta grubych i mało elastycznych chrząstek usznych. 

metodę Waltera polegającą na wycięciu części chrząstki małżowiny usznej

metodę osłabiania chrząstki muszli

 

Jakie są zalecenia po przeprowadzeniu zabiegu korekcji uszu?

Po wykonanym zabiegu na uszy nakładany jest opatrunek, a na całą głowę specjalna opaska, której zadaniem jest podtrzymywanie nałożonego opatrunku oraz ochrona przed urazami, przykładowo podczas snu. Opaska musi być noszona cały czas, aż do momentu ściągnięcia szwów, czyli do około 10-14 dni po wykonaniu zabiegu. 

Kiedy podczas wykonywania zabiegu stosowano znieczulenie miejscowe, pacjent po korekcie uszu opuszcza klinikę zazwyczaj tego samego dnia, natomiast w przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego pacjent najczęściej zostaje w klinice pełną dobę. 

Przez pierwsze dwie, trzy doby po zabiegu wielu pacjentów uskarża się na silne bóle, a uszy są bardzo obrzęknięte i spuchnięte. W takim wypadku warto przyjmować leki przeciwbólowe zalecane przez lekarza. Trzeba także pamiętać o tym, aby przez pierwsze kilka dni po zabiegu starać się nie zmoczyć opatrunku, gdyż może to opóźniać proces gojenia. Z myciem głowy i włosów najlepiej wstrzymać się do trzech, czterech dni po zabiegu. 

Po około siedmiu dniach należy wybrać się na wizytę kontrolną, aby chirurg ocenił stopień gojenia się rany, natomiast po czternastu dniach konieczna jest kolejna wizyta, na której zdejmowane są szwy skórne. 

 

Zalety zabiegu korekcji uszu

Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, zabieg korekcji uszu w większości przypadków (ale nie wszystkich) ma efekt estetyczny. Przeprowadzenie zabiegu korekcji uszu ma przede wszystkim za zadanie usunąć defekt estetyczny, który był powodem szeregu problemów danego pacjenta. Pacjenci po wykonaniu zabiegu zazwyczaj nabierają pewności siebie, stają się bardziej towarzyscy i skorzy do podejmowania różnorakich działań. 

 Partnerem wpisu jest klinika Medical Esthetic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *