Wózki inwalidzkie – jak wybrać najlepszy model?

Wielki wybór na rynku może stanowić duże wyzwanie dla tych, którzy chcą zakupić wózki inwalidzkie. Wysoko zaawansowane i nowoczesne technologie sprawiają, że jest to decyzja na miarę zakupu auta prosto z salonu.

Cena, dostępność serwisu i funkcjonalność – przed kupującym wiele kryteriów, które należy dokładnie przeanalizować. Jaka oferta będzie najbardziej korzystna ? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.  

Wózki inwalidzkie – najbardziej istotne cechy. Na co trzeba zwrócić uwagę, dokonując wyboru wózka ? 

Pierwszym, a przy tym najważniejszym kryterium podczas wyboru wózka inwalidzkiego powinien być fakt, czy ma to być wózek elektryczny, czy też standardowy. 

Jeżeli użytkownik wózka inwalidzkiego jest w stanie korzystać z jego sterowanej ręcznie opcji – będzie to zdecydowanie tańszy wybór. Wózki ręczne są pomocne w zachowaniu dużej sprawności ramion, a przy tym stanowią formę rehabilitacji. 

Model elektryczny może być idealny dla osób, które nie będą w stanie samodzielnie poruszać się na wózku. Sterowany przy pomocy joysticka wózek będzie idealnym rozwiązaniem dla osób starszych, albo takich, które nie poradzą sobie z samodzielnym pokonywaniem nawet małych odległości.  

Jeśli wybierzemy standardowy wózek ręczny koniecznie pamiętajmy o :  

  • doborze szerokości i głębokości siedziska,
  • dopasowaniu modelu do stopnia niepełnosprawności,
  • sprawdzeniu możliwości zamiany osi, co będzie pomocne w wyregulowaniu nachylenia kół względem podłoża ; materiale z którego został wykonany wózek ( wózki lżejsze i te posiadające mniejsze koła będą dużo lepszym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia,  
  • skontrolowaniu sprawności hamulców. 

Jesli natomiast rozważamy zakupienie wózka elektrycznego, warto brać pod uwagę : 

  • w jaki sposób wyglądała będzie eksploatacja urządzenia (zaleca się wybierać wózki z akumulatorami z suchym żelem, których użytkowanie przebiega praktycznie bezobsługowo – nie trzeba stosować płynów, a sam akumulator ładuje się przeciętnie od sześciu do ośmiu godzin),
  • sprawność hamulców, oświetlenie, siedzisko, oraz sposób sterowania,
  • moc silnika i możliwości, które daje użytkownikowi konkretnego modelu,
  • czy wózek posiada oznaczenie CE, instrukcję użytkowania w języku polskim oraz czy dystrybutor oferuje serwis w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *