Wizyta przedszkolaka u stomatologa – jak się do niej przygotować?

eddie-kopp-263527-unsplashDla części osób już sama świadomość tego, że trzeba przekroczyć próg gabinetu dentystycznego i zasiąść na fotelu, powoduje dreszcze. W jaki sposób więc sprawić, by dzieci, szczególnie najmłodsi, nie bali się wizyty, która prędzej czy później jest nieuchronna? Pierwsze doświadczenia ze stomatologiem ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób w starszych latach osoba będzie podchodzić do kontaktu z tym specjalistą.

Ingerencja w jamie ustnej należy do bardzo intymnych, jest często wiązana z bólem, przez co powoduje podwyższony poziom stresu i leku. Niezwykle istotne jest, by jak najszybciej oswoić dzieci z wizytami u stomatologa. Niezależnie czy będzie to tylko kontrola stanu jamy ustnej, leczenie, czy też protetyka. Profilaktyczne wizyty powinny odbywać się regularnie, raz na 6 miesięcy. Gdy boli ząb, dziąsło czy pojawią się widoczne zmiany w jamie ustnej (np. przebarwienia, białe plamki na wewnętrznej części policzków itp.) należy natychmiast umówić się ze specjalistą.

Dzieci są leczone przez profesjonalnych stomatologów, którzy są ukierunkowani na pracę z małym pacjentem. Cechują się niezwykłym spokojem, otwartością oraz pogodą ducha, co pomaga zdobyć zaufanie od pierwszych chwil w gabinecie. Dentysta, który promieniuje ciepłem, delikatnością i szczególną wrażliwością wobec dziecka powoduje, że automatycznie obniża się poziom stresu. Wizyta może rozpocząć się od powolnego oswojenia i zapoznania młodego człowieka z używanymi przez dentystę sprzętami. Również dokładne wytłumaczenie, co będzie się działo w buzi dziecka powoduje, że mniej się ono boi. Dzieci szczególnie w wieku przedszkolnym są bardzo ciekawe świata i chłoną go całym sobą. Pierwsza wizyta stomatologiczna powinna więc odbywać się w atmosferze spokoju, radości oraz zabawy towarzyszącej profilaktycznym czy leczniczym zabiegom wykonywanym w buzi. Im bardziej pozytywne pierwsze wrażenie, tym lepsze będą również skojarzenia w przyszłości.

Jak mówi stomatolog Wilanów pierwsza wizyta to zwykle tylko kontrola stanu uzębienia oraz całej jamy ustnej dziecka. Może być połączone z nauką właściwego korzystania z przyborów dentystycznych w domu (np. szczoteczka, pasta do zębów, nić czy płyn do płukania jamy ustnej). Wiele gabinetów posiada także makiety jamy ustnej oraz specjalne, zabawkowe narzędzia stomatologiczne, które dziecko może samo wypróbować, oswoić się z dźwiękiem maszyny czy różnymi funkcjami. Wówczas z większym prawdopodobieństwem nie będzie się tak bało kolejnych wizyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *