W jakich przypadkach może pomóc podolog?

feet-2138928_1280Chociaż podolog przyjmuje obecnie właściwie w każdej klinice specjalistycznej wielu pacjentów niestety nie wie jak dotąd, na czym polega ta profesja.

Jest to jeden z niezwykle potrzebnych specjalistów, z usług którego coraz chętniej korzystają zwłaszcza osoby w zaawansowanym wieku. Czym tak naprawdę jest podologia? Na czym polega praca podologa? Poznajmy bliżej specyfikę tego zawodu.

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się przede wszystkim leczeniem i diagnozowaniem różnego rodzaju chorób stóp i stawów. Nie da się ukryć, że chociaż jest to dziedzina medycyny to tak naprawdę można traktować podologię jako dziedzinę interdyscyplinarną, która łączy w sobie elementy różnych nauk medycznych, przede wszystkim ortopedii czy technik opatrywania ran. Bardzo często przedmiotem badania są również różnego rodzaju odleżyny, które powstają głównie u osób starszych, ale nie tylko.

Leczenie odleżyn to nieraz bardzo skomplikowana procedura, jednak nie da się ukryć, że zaniedbywanie powstałych ran może doprowadzić do prawdziwej męki dla pacjenta. Dlatego też konieczne jest jak najszybsze udanie się do podologa, jeśli tylko pojawiają się tego typu problemy. Jest to niezbędne nie tylko z powodu bolesnych dolegliwości. Nieleczone odleżyny mogą doprowadzić nawet do martwicy tkanek. Podolog to specjalista, który nie tylko pomoże w dobraniu odpowiednich maści gojących ale także pomoże w tworzeniu odpowiednich opatrunków. Wiedza na temat opatrunków – chociaż może wydawać się banalna – ma naprawdę kluczowe znaczenie dla procesu gojenia się ran. Ma to istotne znaczenie nie tylko w przypadku wieloletnich odleżyn, ale i nowo powstałych ran. Podolodzy bardzo często przeprowadzają także kompleksowe leczenie ran żylakowych czy rozwiązują problemy związane z tak zwaną stopą cukrzycową.

Specjalista z zakresu podologii to jednak nie tylko lekarz zajmujący się leczeniem odleżyn i ran. Bardzo często przychodzą do niego pacjenci posiadający takie problemy, jak haluksy, czyli zdeformowane palce. Gabinet podologiczny oferuje również usługi związane z leczeniem wrastających paznokci, odcisków a także pojawiających się na stopach brodawek oraz innych drobnych problemów zdrowotnych, które przy codziennym chodzeniu mogą okazać się naprawdę niezwykle uciążliwe i bolesne dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *