W jaki sposób przebiega zabieg wszczepienia esperalu przez chirurga?

Cheerful surgical team is working in surgeryNaukowcy wymyślają coraz to nowe sposoby na to, aby wyleczyć uzależnionych ludzi. Bardzo często mówi się o tym, że jest to taki rodzaj choroby, który nigdy nie minie. Zawsze będzie gdzieś tam w organizmie, w umyśle człowieka. Wystarczy bowiem tylko jedna chwila słabości, a uzależniony znów może wrócić do swoich starych nawyków. Jest to jednak utrudnione w przypadku alkoholizmu, kiedy pacjentowi zostanie wszczepiony esperal.

Czym jest esperal i jak działa?

Tego rodzaju tabletki, nazywane inaczej wszywkami alkoholowymi, są stosowane w leczeniu alkoholizmu. W skład tabletek wchodzi substancja aktywna disulfiram. Jest to o tyle niebezpieczna metoda leczenia, że w jej trakcie nawet jednorazowe spożycie alkoholu może spowodować ostre zatrucie, a nawet śmierć. Dlatego tego typu kuracja musi być przeprowadzona pod okiem doświadczonego lekarza. Wszywanie esperalu działa na psychikę pacjenta. Wie on, że przez określony czas od zabiegu nie może wypić, ponieważ istnieje ryzyko, że od tego umrze. Działanie esperalu jest bardzo proste. Blokuje on wytwarzanie enzymu biorącego udział w metabolizmie alkoholu. Przez to stężenie aldehydu octowego w organizmie pacjenta wzrasta nawet dziesięciokrotnie, powodując silne objawy zatrucia, takie jak wymioty, zawroty głowy, pocenie się i duszności. Dzięki temu w jego umyśle powstaje blokada psychiczna. Boi się on spożyć alkohol wiedząc, jakie skutki może to spowodować. Leczeniem alkoholizmu tą oraz innymi metodami zajmuje się Centrum Psychatriczne Choroszucha.

Przebieg zabiegu wszczepienia esperalu przez chirurga

Trzeba pamiętać, że tego rodzaju zabieg jest możliwy do wykonania tylko w wyspecjalizowanym gabinecie przez lekarza chirurga po odpowiedniej konsultacji. Nie można samemu spróbować kuracji za pomocą tego leku. Sam zabieg jest krótki i bardzo prosty. Polega on na zaszyciu pod skórą kilku tabletek esperalu. Lekarz najpierw wykonuje małe nacięcie na skórze, umieszcza pod nią lek, a następnie zaszywa ją. Wykonywane jest to w znieczuleniu miejscowym, a trwa zazwyczaj około 30 minut. Najczęstsze miejsca, w jakich chirurg zaszywa tabletki, znajdują się pod łopatką lub na pośladku. Jest to powodowane tym, że są to obszary ciała trudno dostępne dla pacjenta. Dzięki temu nawet jeśli będzie chciał wrócić do nałogu i pozbyć się esperalu ze swojego ciała, nie będzie to możliwe.

Przed wykonaniem zabiegu chory musi zostać przebadany przez lekarza. Konieczne jest również wyrażenie przez niego pisemnej zgody na wszczepienie leku. Według informacji umieszczonych na stronie internetowej www.cp-choroszucha.pl, tabletki wchłaniają się po około 12 miesiącach od zabiegu. Uzależniony ma więc cały rok na to, aby zgromadzić w sobie dostateczną ilość silnej woli, która pozwoli mu zerwać z nałogiem. Wiadomo jednak, że czasem może to być niekompletna kuracja. Wtedy zaleca się na przykład uczęszczanie na spotkania AA lub innych grup wsparcia. Wzmacnia to słuszność podjętej decyzji o pozbyciu się nałogu, pozwala sobie z nim radzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *