USG tarczycy: czemu warto się badać?

rentgen-poznan-pl-usg-tarczycy-czemu-warto-sie-badacBadanie ultrasonografem, czyli USG, to obecnie jedno z częściej przeprowadzanych badań diagnostycznych. Zaletą tej metody jest bez wątpienia to, że pozwala w sposób nieinwazyjny uzyskać przekrój każdego z narządów i szybko wykryć potencjalne zmiany chorobowe. Kiedy warto poddać się badaniu USG tarczycy i dlaczego jest to takie ważne dla stanu naszego zdrowia?

USG tarczycy to jedno z badań diagnostycznych, pozwalających zdiagnozować choroby tarczycy. Jest to zazwyczaj pierwsze badanie, które wykonywane jest w przypadku stwierdzenia nieprawidłowych wyników badań hormonalnych. Badanie USG przeprowadza się za pomocą ultradźwięków – aparat najpierw wysyła impuls ultradźwiękowy, a następnie wychwytuje odbite echo. Dzięki temu można określić i ocenić położenie, rozmiar, kształt i strukturę tarczycy, grubość cieśni, echogeniczność miąższu. Badanie pozwala wykryć różnego rodzaju niepokojące zmiany (ogniska) w obrębie tarczycy, np. guzki, cysty, torbiele czy zwapnienia. Uwaga: pomiary tarczycy wykonane w różnych pracowniach mogą się od siebie nieco różnić.

Jak wygląda USG tarczycy?

Badania nie warto się obawiać, zaznacza dr Elżbieta Michalska z rentgen-poznan.pl, gdyż USG tarczycy jest bezbolesne, bezpieczne, a na dodatek trwa zaledwie kilka minut. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, choć warto mieć przy sobie wyniki poprzednich badań. Wszystko odbywa się zazwyczaj w pozycji leżącej, tak aby lekarz miał dobry dostęp do szyi chorego. Najpierw lekarz smaruje szyję specjalnym żelem przewodzącym, a następnie przesuwa po niej głowicę USG. Uzyskany w ten sposób obraz pokazywany jest na monitorze. Same wyniki badań przekazywane są w formie opisu, do którego dołącza się wydruk zdjęć ultrasonograficznych.

Czemu warto zadbać o tarczycę?

Tarczyca jest co prawda niewielkim gruczołem (waży zaledwie od 15 do 30 gramów), ale nie wolno jej pod żadnym pozorem lekceważyć, gdyż jej właściwe funkcjonowanie ma ogromne znaczenie dla działania całego naszego organizmu. Tarczyca odpowiada bowiem za produkcję trzech niezwykle ważnych hormonów: tyroksyny (pobudza procesy utleniania w tkankach, wpływa na większe wydzielanie oraz działanie hormonów wzrostu i hormonów płciowych), trójjodotyroniny (reguluje pracę ośrodkowego układu nerwowego, odpowiada za wzrost organizmu) i kalcytoniny (reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową).

Nadczynność i niedoczynność tarczycy

Do najczęściej spotykanych chorób układu dokrewnego należą nadczynność oraz niedoczynność gruczołu tarczycowego. O nadczynności mówimy w sytuacji, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji tyroksyny i trójjodotyroniny. Do typowych objawów nadczynności należą: nagły spadek wagi ciała, biegunka, zwiększona ciepłota ciała, wzmożona wilgotność skóry, częstoskurcz, trudne do opanowania drżenie rąk. Przy leczeniu nadczynności stosuje się tyreostatyki (np. Metizol), ale czasami trzeba zastosować leczenie radykalne (podanie radiojodu) lub nawet operacyjne (usunięcie części lub całej tarczycy). Niedoczynność wymaga z kolei substytucyjnego podania lewoskrętnej L-tyroksyny w dawce dobranej indywidualnie. Uwaga: kontrola hormonów tarczycy jest niezwykle istotna w przypadku ciężarnych kobiet, gdyż ich niedobór może spowodować ciężkie upośledzenie dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *