Te badania pozwolą Ci sprawdzić, jak pracują Twoje nerki!

happy-new-bodyCzy wiesz, że niektóre choroby nerek mogą rozwijać się w ukryciu i przebiegać bezobjawowo? Zastanawiasz się nad tym, czy z Twoimi nerkami wszystko jest w porządku? Tym, co pozwoli wykryć ewentualne nieprawidłowości są badania laboratoryjne wykonywane w Poradni Nefrologicznej Kliniki Grabczak.

Dlaczego powinniśmy troszczyć się o to czy nasze nerki pracują prawidłowo?

Wczesne wykrywanie chorób nerek ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Mówiąc o diagnostyce chorób nerek warto uświadomić sobie, że to od pracy tego narządu zależy funkcjonowanie pozostałych organów naszego ciała. Jak wyjaśniają doświadczeni nefrolodzy z Kliniki Grabczak mający za sobą bogatą praktykę kliniczną m.in. w Zamościu, Lublinie czy Chełmie jest to związane z tym, że mocz powstaje z krwi. Sama jego produkcja to dość skomplikowany proces, którego finalnym efektem jest pozbawienie płynnej części krwi (osocza) nadmiernej ilości płynów, elektrolitów i innych zbędnych produktów przemiany materii – mówią specjaliści z Kliniki Grabczak w Krasnymstawie. Nerki usuwają również z krwi szkodliwe substancje pochodzące z zewnątrz takie jak leki, toksyny czy metale ciężkie. Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nerki wpływają na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, regulują produkcję czerwonych krwinek, biorą udział w produkcji witaminy D, wpływają również na metabolizm kości i prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Nerki produkują także ważne hormony w tym erytropoetynę i odpowiadają za utrzymanie stałości składu płynów ustrojowych – wyjaśniają fachowcy ze Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Grabczak. Ogrom pełnionych przez ten pozornie prosty narząd funkcji sprawia, że choroby nerek powodują niemal równocześnie zaburzenia pracy innych narządów – ostrzegają lekarze z Kliniki Grabczak.

Na co mogą zachorować nasze nerki?

Jak twierdzą specjaliści z Poradni Nefrologicznej Kliniki Grabczak choroby nerek możemy podzielić na pierwotne i wtórne. W pierwszym przypadku najpierw chorują nerki i w konsekwencji niedyspozycji tego narządu dochodzi do uszkodzenia innych organów takich jak serce, naczynia krwionośne czy kości. Choroby nerek mogą również doprowadzić do anemii i wielu innych dolegliwości. Z kolei o wtórnych schorzeniach nerek mówimy wówczas, gdy przyczyna choroby znajduje się poza układem moczowym, a jej konsekwencje dotykają również nerek – tłumaczą eksperci z Przychodni Grabczak w Krasnymstawie oferującej swoje usługi pacjentom m.in. z Lublina i Zamościa. W krajach rozwiniętych chorobami, które najczęściej uszkadzają nerki są cukrzyca i nadciśnienie. Niestety, koszty zdrowotne i społeczne uszkodzenia nerek w wyniku cukrzycy są tak duże, że ich schorzenia nazywane są katastrofą o wymiarze światowym.

Jakim badaniom powinnyśmy się poddać, by sprawdzić czy z naszymi nerkami nie dzieje się nic niepokojącego?

Na różnego rodzaju choroby nerek cierpi od 10 do 15% dorosłej części ludzkości. Większość chorób nerek przebiega bezobjawowo, a konsekwencją rozwijającego się schorzenia może być np. zawał serca. Inne niepokojące objawy takie jak nudności, obrzęki, anemia, brak apetytu, a nawet śpiączka pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo rozwinięta –mówią specjaliści z Przychodni Grabczak.

To, czy z naszymi nerkami wszystko jest w porządku pozwolą ustalić specjalistyczne badania laboratoryjne i mikrobiologiczne wykonywane przez doświadczonego nefrologa. Osoby chorujące na cukrzyce, nadciśnienie oraz pacjenci zmagający się z chorobą wieńcową powinni przynajmniej raz w roku zdecydować się na oznaczanie eGFR (estimated gromelural filtration rate; oszacowany współczynnik filtracji kłębuszkowej) – radzą lekarze z Kliniki Grabczak. Do innych badań pozwalających ocenić to, czy nasze nerki pracują prawidłowo zalicza się badanie ultrasonograficzne (USG), badanie ogólne moczu, oraz oznaczanie mikroalbuminurii (oznacza się ją z próbki moczu). W tego rodzaju badaniach diagnostycznych często popełnianym błędem jest ograniczenie profilu badań do oznaczenia poziomu kreatyniny (bez wyliczenia eGFR) i badania ogólnego moczu, co sprawia, że około 10-20% nie zostaje właściwie zdiagnozowanych (choroba pozostaje niezauważona) ostrzegają eksperci z Poradni Nefrologicznej Kliniki Grabczak.

Warto dodać, że prawidłowo leczona cukrzyca czy nadciśnienie, a także rzucenie palenia czy utrzymanie prawidłowej wagi ciała pozwalają zapobiegać chorobom nerek lub opóźnić ich pojawienie się – mówią fachowcy z Przychodni Grabczak.

Zadbaj o swoje nerki nim choroba da o sobie znać! Umów się na specjalistyczne badania diagnostyczne do Kliniki Grabczak i dowiedz się, czy Twoje nerki pracują prawidłowo!

Więcej na: http://profmed.com.pl/kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *