Szczoteczki soniczne – działanie, funkcje, wskazania

toothbrush-2789792_1280W sklepach dostępne są różne rodzaje szczoteczek do zębów. Najbardziej efektywne oraz zaawansowane technologicznie są szczoteczki soniczne. Jak one działają? W jakie funkcje są wyposażone? Dla kogo są wskazane?

Działanie

Częstotliwość pracy szczoteczek sonicznych to przynajmniej 260 Hz. Te urządzenia wzbudzają drgania we włóknach poprzez wytwarzanie fal dźwiękowych. Równocześnie te fale powodują ruch cząsteczek śliny wymieszanych z pastą, dzięki docieraniu na maksymalnie 4 mm od włókien. Wówczas dochodzi do powstania mikrobąbelków uderzających w powierzchnię zębów, co skutkuje likwidowaniem bakterii i płytki nazębnej. Mają one zdolność docierania do przestrzeni międzyzębowych i doskonałego czyszczenia zębów od strony języka i warg.

Te szczoteczki do zębów wykonują 31-62 tys. obr./min. Realizują one ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które w sposób łagodny likwidują przebarwienia i zabrudzenia, nie działając destrukcyjnie na dziąsła lub szkliwa. Dla porównania szczoteczki elektryczne wykonują ok. 8 tys. obr./min, co i tak jest znacznie większą wartością niż w przypadku tradycyjnych szczoteczek manualnych.

Funkcje

Szczoteczki soniczne posiadają rozmaite funkcje. Można wśród nich wymienić m.in.:

  • Quadpacer – co pół minuty praca szczoteczki zostaje wstrzymana, aby dokonać zmiany rejonu mycia zębów,
  • Smarttimer – po upływie określonego czasu szczotkowania następuje automatyczne wyłączenie szczoteczki,
  • wskaźnik siły nacisku – w przypadku nadmiernie mocnego dociskania główki szczoteczki do zębów następuje zapalanie się czerwonej lampki,
  • rozpoznawanie twarzy i wykrywanie położenia szczoteczki (w modelach wyposażonych w moduł Bluetooth) – dzięki korzystaniu z odpowiedniej aplikacji, można sprawdzić na ekranie, czy szczoteczka dociera w odpowiednie miejsca, a także to, czy każdy ząb został umyty w należyty sposób.

Wskazania

Te szczoteczki są wskazane m.in. dla:

  • osób o wrażliwych zębach lub uszkodzonych dziąsłach, ponieważ w mniejszym stopniu dokonują ścierania naturalnych substancji, które są obecne na zębach, a ponadto mikrobąbelki sprawiają, że są mniej szkodliwe dla dziąseł,
  • osób z protezami, implantami i aparatami ortodontycznymi – z uwagi na to, że bardzo efektywnie likwidują bakterie i płytkę nazębną, dzięki temu, że mikrobąbelki są w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *