Stomatologia – zapobieganie próchnicy zębów

Próchnica zębów jest uważana za bakteryjną chorobę występującą u większości dzieci i dużej liczbie dorosłych. Stomatologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem błony śluzowej jamy ustnej i zębów  zaatakowanych przez próchnicę.

Istnieje kilka rodzajów próchnicy, które różnią się przebiegiem choroby i miejscem występowania. U małych dzieci może pojawić się próchnica wczesna lub butelkowa. W trakcie choroby zostaje zniszczona duża powierzchnia zębów w bardzo krótkim czasie. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju próchnicy jest zbyt długie karmienie dziecka butelką ze smoczkiem i przyklejaniem się resztek pokarmu do zębów. Próchnica kwitnąca pojawia się najczęściej u młodych osób spożywających duże ilości słodyczy i ze zmniejszona produkcją śliny. Próchnica ostra pojawia się najczęściej u osób młodych ponieważ ich kanaliki zębowe są znacznie większe niż u dorosłych. Stomatologia zaznacza, że próchnica wtórna i przewlekła pojawia się u osób starszych i dorosłych jednak jej postępowanie jest dużo wolniejsze.

Stomatolog Warszawa zaznacza, że na rozwój próchnicy ma wpływ nieodpowiednia dieta, w której dominują cukry oraz zbyt mała ilość produkowanej śliny. Próchnicę mogą również wywoływać bakterie, które osadzając się na zębach w postaci płytki nazębnej uszkadzają twarde tkanki zębów. Miejscami, w których również może pojawić się próchnica są liczne bruzdy i zagłębienia na zębach.

W celu zapobiegania próchnicy należy regularnie zgłaszać się na przegląd zębów w gabinetach stomatologicznych co pół roku. Stomatolog Poznań zaleca szczotkowanie zębów miękką szczoteczką przynajmniej dwa razy dziennie i korzystanie z nici dentystycznych. Szczotkę należy wymieniać co 3 miesiące a pasty do zębów powinny zawierać odpowiednią ilości fluoru. Należy ograniczyć produkty spożywcze bogate w cukier i skrobię.

K-S-A

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *