Stomatologia – jak prawidłowo dbać o zęby?

zebyStan uzębienia jest ogromnie ważny – wpływa nie tylko na zdrowie, lecz także na wizerunek. Zdrowy, biały uśmiech jakim obdarzamy drugiego człowieka sprawia, że jesteśmy dobrze przez niego odbierani. Natomiast problemy z uzębieniem mogą bardzo ograniczać i powodować kompleksy. Aby prawidłowo dbać o stan jamy ustnej wystarczą proste czynności powtarzane każdego dnia oraz regularne wizyty u stomatologa. Sprawdź jak należy dbać o zdrowie swoich zębów i od dziś uśmiechaj się szeroko!

Codzienna pielęgnacja zębów – kilka prostych porad

Żeby w odpowiedni sposób zadbać o zdrowie swojego uzębienia powinniśmy myć zęby koniecznie dwa razy dziennie (rano i wieczorem) oraz po każdym posiłku. Pamiętajmy, by do płukania zębów po szczotkowaniu używać małej ilości wody, dzięki temu pogłębi się korzystne działanie fluoru. Należy również regularnie stosować płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne, które dokładniej niż szczoteczka usuwają resztki jedzenia. Zawsze miej przy sobie gumę do żucia jeśli nie możesz wyczyścić zębów po posiłku. Regularnie konsultuj się także z lekarzem stomatologiem, który udzieli precyzyjnych informacji na temat stanu Twojego uzębienia i pomoże Ci wybrać odpowiednią metodę pielęgnacji.

Jak wybielić zęby – odpowiednia dieta może zdziałać cuda

Z wiekiem zęby ciemnieją. W szkliwie gromadzi się duża ilość substancji, które zmieniają ich naturalny kolor. Są to barwniki wydzielane przez spożywaną żywność. Częste piecie kawy, herbaty i czerwonego wina ma ogromny wpływ na stan zębów. Wystarczy spojrzeć, co dzieje się z kubkiem i kieliszkiem kiedy wlejemy do nich herbatę lub wino. Na ściankach zbiera się osad, dokładnie tak samo jak na naszych zębach po wypiciu tych napojów. Bardzo ważnym składnikiem, który powinniśmy wprowadzić do naszej diety jest wapń. Pokarmy bogate w wapń to np. mleko i jogurty. To także ryby, które wpływają korzystnie na kolor naszego uzębienia oraz świeże owoce, takie jak marchewka i kalarepa, które nie powodują ścierania się szkliwa. Jeżeli czasem po wypiciu, czy zjedzeniu czegoś kwaśnego, masz wrażenie “szorstkich” zębów oznacza to, że to co właśnie spożyłeś ma negatywny wpływ na stan zębów. Dlatego przed zjedzeniem kwaśnych rzeczy najlepiej jest umyć zęby pastą mineralizującą. Powinniśmy także unikać produktów zawierających cukier oraz produktów, które “oblepiają” zęby po spożyciu – typu chrupki, czy pieczywo ryżowe.

Regularne wizyty u stomatologa – podstawa zdrowych zębów

Wizyta u stomatologa kojarzy nam się przede wszystkim z bólem dlatego unikamy jej jak ognia. Zapominamy, że profilaktyka również odgrywa znaczącą rolę w podstawowej pielęgnacji uzębienia. W gabinecie stomatologicznym możemy szybko i bezpiecznie wyleczyć próchnicę, a regularne zabiegi skalingu, piaskowania i fluoryzacji mogą zapewnić naszym zębom zdrowy i piękny wygląd. U stomatologa pozbędziesz się przebarwień, a zęby które zostały uszkodzone mogą być znów pełne dzięki specjalistycznym zabiegom odbudowującym. Pamiętajmy, że naturalny kolor zęba w dużej mierze zależy też od genów i stanu kości. Zabiegi stomatologii estetycznej pozwalają uzyskać spektakularny efekt śnieżnobiałych zębów, o wiele lepszy niż pasty wybielające.

Zadbaj o swoje zęby! Stosuj odpowiednią pielęgnację i jeszcze dziś umów się na konsultacje ze stomatologiem w klinice Smile Design Clinic w Warszawie. Piękny uśmiech to podstawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *