Rodzaje masażu

Relaxing massage at spaMasaż jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę samopoczucia, a także uporanie się z różnego rodzaju dolegliwościami. Do wyboru jest wiele rozmaitych możliwości. Są tacy, którzy chcieliby przetestować wszystkie, często jednak ograniczeniem są czas i fundusze, jakie można na masaże przeznaczyć. Poza tym nie każdy masaż jest wskazany dla każdej osoby. W niniejszym artykule rzucamy nieco światła na rodzaje tego typu zabiegów.

Tradycyjnie

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z masażem, warto zdecydować się na ten klasyczny. Ma go w ofercie wiele placówek, zarówno kosmetycznych, jak i rehabilitacyjnych. Trwa on zazwyczaj około godziny i świetnie rozluźnia mięśnie oraz okoliczne tkanki, co ma przełożenie na redukcję odczuwanego stresu. Poprawia krążenie, przemianę materii i elastyczność tkanki łącznej, jest też w stanie uśmierzyć niektóre rodzaje bólu.

Nieco bardziej wyspecjalizowanym, ale niemal równie powszechnym rodzajem masażu jest masaż limfatyczny, który skupia się na usprawnieniu krążenia limfy. Wpływa dodatnio również na krążenie krwi i przemianę materii, zwłaszcza w komórkach tłuszczowych. Polecany jest przede wszystkim dla osób odchudzających się i tych walczących z cellulitem, ale sprawdzi się też w przypadku różnego typu obrzęków oraz syndromie „ciężkich nóg”.

Osoby skarżące się na bóle mięśni i stawów, a także te regularnie uprawiające sport powinny wybrać przede wszystkim masaż głęboki, w którym kluczowe są tkanki miękkie. Podczas niespełna godzinnego zabiegu następuje rozluźnienie powięzi, co skutkuje zmniejszeniem napięcia w ciele, a także zwiększeniem ograniczonej wcześniej ruchomości. Masaż głęboki jest elementem wielu programów odnowy biologicznej, poleca się też go osobom cierpiącym na migreny i bóle głowy.

Wyjątkowo

Istnieje też wiele „niezwykłych” form masażu, spośród których możemy wybrać tę, która wydaje się nam najbardziej zachęcająca. Od relaksujących zabiegów wykorzystujących specjalne olejki, kremy czy aromatyczne świece, przez rozmaite rytuały (np. hawajski masaż Lomi-Lomi czy masaż tybetański z elementami akupresury), po masaże wykorzystujące rozmaite „rekwizyty”.

Ciekawą opcją jest rozluźniający mięśnie masaż podgrzewanymi bambusowymi pałeczkami o różnych rozmiarach, przeprowadzany m.in. w specjalistycznej przychodni High-Med w Warszawie. Masaż ten przynosi ulgę w bólu pleców i mięśni oraz wspaniale rozluźnia. Wśród wskazań do jego przeprowadzenia znajdują się również schorzenia układu oddechowego, niedotlenienie organizmu, bóle głowy (także migreny), a nawet zapalenie stawów.

Na szczególną uwagę zasługuje cieszący się ogromną popularnością masaż gorącymi kamieniami pochodzenia wulkanicznego, których zadaniem jest magazynowanie energii, a następnie przekazywanie jej osobie poddawanej zabiegowi. Masaż taki świetnie wpływa na kondycję skóry, również tej dotkniętej cellulitem, niweluje stres i zmęczenie, znacząco poprawia samopoczucie. Można go stosować w przypadku problemów z przemianą materii i niektórych urazów czy przeciążeń. Zawsze dobrze jest spytać lekarza lub fizjoterapeutę, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania masażu, na który chcemy się wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *