1Najczęściej rehabilitacja kojarzy nam się ze złamaniami, czy zwichnięciami. Mimo tego, że jest to ważny element regeneracji po każdym tego typu urazie, to rehabilitacja może nam pomóc w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Jako że jest przeznaczona dla osób w każdym wieku, chcemy Wam przedstawić jej rodzaje i okoliczności, w których warto ją zastosować.

Rehabilitacja sposobem na rozwój, czy na powrót do formy?

Oczywistym powodem dla podjęcia decyzji o uczęszczaniu na rehabilitację jest przeżycie wypadku, czy komplikacji zdrowotnych. Wliczają się w to naturalnie wszelkiego typu złamania, skręcenia, zwichnięcia, a nawet poważniejsze obicia. W przypadku takich przeżyć rehabilitacja jest konieczna do przywrócenia dawnego stopnia sprawności lub doprowadzić do możliwie najlepszej formy. I niemal zawsze daje pozytywne efekty. Specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń pozwalają na odzyskanie konkretnego zasięgu ruchu, a profesjonalne zabiegi pozwalają na przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia.

Sprawdź stronę Rehabilitacja Śląsk.

Z rodzajów zabiegów można z pewnością wyróżnić elektroterapię, która wpływa na poprawę krążenia, wchłania obrzęki i krwiaki oraz ogólnie jest stosowana przeciwbólowo. Podobnie działają kuracje magnetyczne – przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, a także przeciwzapalnie. Popularne są także zabiegi z wykorzystaniem lasera. Biostymulacja pozytywnie wpływa na gojenie się ran, przyspiesza tworzenie się kostniny po złamaniach, udrażnia tętnice, poprawia czucie nerwów, a także uśmierza ból. Innym rodzajem terapii są ultradźwięki, dzięki którym zmniejszymy napięcie mięśni, rozszerzymy naczynia krwionośne oraz zahamujemy różnego rodzaju procesy zapalne. Krioterapia wykorzystywana jest w przypadkach trudności w poruszaniu złamanymi lub zwichniętymi kończynami. Chłodzenie ich azotem pozwala na zwiększenie siły mięśniowej przy jednoczesnym ograniczeniu bólu. Korzystnie wpływają także na stany zapalne i ból. Przeciwieństwem jest ciepłolecznictwo, które stosuje się za pomocą specjalnych żeli. Stosuje się je w dolegliwościach bólowych i problemach z układem nerwowym. Do pozostałych, niewymagających tłumaczenia zabiegów należą ćwiczenia gimnastyczne, zabiegi wodne oraz masaże.

Dzięki różnorodności tych zabiegów możliwy jest powrót do sprawności i pozbycie się trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Zresztą wystarczy zapytać osoby, które zdecydowały się na taki sposób wspomagania leczenia. Efekty uzyskiwane za pomocą tych metod są bardzo wymierne i odczuwalne, dlatego, jeżeli wystąpi taka potrzeba, to warto nie odkładać decyzji na później, tylko od razu skontaktować się z pobliską klinika rehabilitacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*