Rehabilitacja – w czym może nam pomóc i kiedy należy na nią uczęszczać?

1Najczęściej rehabilitacja kojarzy nam się ze złamaniami, czy zwichnięciami. Mimo tego, że jest to ważny element regeneracji po każdym tego typu urazie, to rehabilitacja może nam pomóc w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Jako że jest przeznaczona dla osób w każdym wieku, chcemy Wam przedstawić jej rodzaje i okoliczności, w których warto ją zastosować.

Rehabilitacja sposobem na rozwój, czy na powrót do formy?

Oczywistym powodem dla podjęcia decyzji o uczęszczaniu na rehabilitację jest przeżycie wypadku, czy komplikacji zdrowotnych. Wliczają się w to naturalnie wszelkiego typu złamania, skręcenia, zwichnięcia, a nawet poważniejsze obicia. W przypadku takich przeżyć rehabilitacja jest konieczna do przywrócenia dawnego stopnia sprawności lub doprowadzić do możliwie najlepszej formy. I niemal zawsze daje pozytywne efekty. Specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń pozwalają na odzyskanie konkretnego zasięgu ruchu, a profesjonalne zabiegi pozwalają na przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia.

Sprawdź stronę Rehabilitacja Śląsk.

Z rodzajów zabiegów można z pewnością wyróżnić elektroterapię, która wpływa na poprawę krążenia, wchłania obrzęki i krwiaki oraz ogólnie jest stosowana przeciwbólowo. Podobnie działają kuracje magnetyczne – przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, a także przeciwzapalnie. Popularne są także zabiegi z wykorzystaniem lasera. Biostymulacja pozytywnie wpływa na gojenie się ran, przyspiesza tworzenie się kostniny po złamaniach, udrażnia tętnice, poprawia czucie nerwów, a także uśmierza ból. Innym rodzajem terapii są ultradźwięki, dzięki którym zmniejszymy napięcie mięśni, rozszerzymy naczynia krwionośne oraz zahamujemy różnego rodzaju procesy zapalne. Krioterapia wykorzystywana jest w przypadkach trudności w poruszaniu złamanymi lub zwichniętymi kończynami. Chłodzenie ich azotem pozwala na zwiększenie siły mięśniowej przy jednoczesnym ograniczeniu bólu. Korzystnie wpływają także na stany zapalne i ból. Przeciwieństwem jest ciepłolecznictwo, które stosuje się za pomocą specjalnych żeli. Stosuje się je w dolegliwościach bólowych i problemach z układem nerwowym. Do pozostałych, niewymagających tłumaczenia zabiegów należą ćwiczenia gimnastyczne, zabiegi wodne oraz masaże.

Dzięki różnorodności tych zabiegów możliwy jest powrót do sprawności i pozbycie się trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Zresztą wystarczy zapytać osoby, które zdecydowały się na taki sposób wspomagania leczenia. Efekty uzyskiwane za pomocą tych metod są bardzo wymierne i odczuwalne, dlatego, jeżeli wystąpi taka potrzeba, to warto nie odkładać decyzji na później, tylko od razu skontaktować się z pobliską klinika rehabilitacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *