Rehabilitacja – udar mózgu

Udar mózgu jest klinicznym objawem pojawiającym się w trakcie zaburzenia czynności mózgu w rezultacie zakłócenia krążenia mózgowego. Rehabilitacja osób po udarze daje szansę umiarkowanego lub całkowitego powrotu do zdrowia a także samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Udar mózgu może być następstwem przerwania dopływu krwi do mózgu lub spowodowany wylewem krwi do mózgu. Osoby po udarze wymagają natychmiastowej hospitalizacji i odpowiedniej rehabilitacji.

Rehabilitacja ma za zadanie możliwe szybkie przywrócenie sprawności. Na początku należy precyzyjnie określić stan zdrowia pacjenta i dobrać odpowiednią i najlepszą metodę rehabilitacji. W zależności od stanu zdrowia chorego włącza się proste ćwiczenia uniemożliwiające utrwaleniu nieprawidłowych odruchów będących rezultatem niewłaściwego napięcia mięśni. W początkowej fazie rehabilitacji pacjent wykonuje proste ćwiczenia jak siadanie, podnoszenie się i chodzenie z wykorzystaniem odpowiedniego podparcia. Najważniejsze w rehabilitacji jest również przekonanie pacjenta do regularnego i samodzielnego wykonywania zaleconych ćwiczeń. Tylko regularność i pozytywne nastawienie wpływa dodatnio na proces rehabilitacji.

Bardzo ważne są również odpowiednie działania mające na celu zapobieganiu przykurczom i odleżynom pojawiającym się u pacjentów po udarze. Istotne są regularne zmiany pozycji chorego i opatrunki a także zastosowanie właściwych poduszek i materacy przeciwodleżynowych.

K-S-A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *