Rehabilitacja – choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona jest dolegliwością dotykającą 1 % ludzi w wieku od 40-60 lat, najczęściej mężczyzn i pojawia się w następstwie zmian zwyrodnieniowych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Rehabilitacja osób chorych na chorobę Parkinsona pozwala utrzymać sprawność i względną samodzielność na dłuższy czas.

Choroba Parkinsona pierwszy raz została rozpoznana i opisana w 1817 roku przez londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona. Zasadniczą przyczyną pojawienia się choroby Parkinsona jest zanikanie komórek nerwowych i tworzenie się zmian zwyrodnieniowych umiejscowionych w istocie czarnej mózgu. W trakcie obumierania komórek nerwowych, które produkowały dopaminę zostaje upośledzony lub nieodwracalnie uszkodzony system wewnątrzmózgowych połączeń. Cechą charakterystyczną schorzenia jest pojawienie się sztywności mięśni i drżenie kończyn a także ogólne spowolnienie ruchowe.

Rehabilitacja Warszawa zaleca terapię osób chorych na Parkinsona jak najszybciej w celu poprawienia czynności ruchowych i komunikacyjnych w życiu codziennym. Nie należy zapominać, że choroba Parkinsona postępuje powoli i jest nieodwracalna. Najistotniejsze znaczenie w rehabilitacji osób chorych na Parkinsona jest właściwe dobranie ćwiczeń dostosowanych do indywidualnych predyspozycji pacjenta. Ćwiczenia powinny być właściwie wykonywane pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta a następnie regularnie i samodzielnie w domu.

Rehabilitacja Gdańsk przypomina również, że w wyniku choroby Parkinsona możliwe jest również upośledzenie mowy i problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem. W tym przypadku należy skorzystać z właściwie dobranej terapii mowy.

K-S-A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *