Protezy stosowane w gabinetach stomatologicznych

dentistry-668214_1280Leczenie zębów jest niezwykle ważne w każdym wieku, jednak nie zawsze można dzięki niemu osiągnąć zamierzony efekt. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy zęby są na tyle zniszczone, że nie da się ich uratować.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi protetyka, ponieważ protezy zębowe w bardzo widoczny sposób pomagają pozbyć się nieestetycznie wyglądającego problemu. Warto jednak wiedzieć o tym, iż gabinety stomatologiczne oferują różnego rodzaju protezy, dlatego też, aby wybrać tę najlepszą, warto im się przyjrzeć nieco bliżej. Jakie zatem rodzaje protez można wyróżnić?

Protezy całkowite ruchome
W sytuacji, gdy dana osoba utraciła wszystkie swoje zęby, najlepsze jest założenie protezy całkowitej ruchomej. Czym jednak odznacza się taka proteza? Protezy całkowite ruchome produkowane są z bardzo trwałych materiałów, jednak dla pacjentów równie ważne jest to, iż ich kolor jest zbliżony do naturalnego uzębienia. Dzięki takiej właśnie protezie każda osoba może bez problemu spożywać posiłki, a także się uśmiechać. Protezy całkowite ruchome utrzymują się przy pomocy śliny, która powstaje pomiędzy szczęką a płytą protezy. Decydując się jednak na taką protezę, należy mieć świadomość tego, iż podczas jej użytkowania siła żucia zostaje przeniesiona na kość, co powoduje jej stopniowy zanik.

Protezy całkowite stałe
Osoby, które poszukują alternatywy dla protezy ruchomej, powinny zdecydować się na protezie stałej. Czym jednak charakteryzuje się taka proteza? Protezy stałe oparte są na implantach zębowych, co znacząco odróżnia je od protez ruchomych. Stosuje się je u osób, które na skutek działania przeróżnych czynników straciły całkowicie swoje uzębienie.

Protezy częściowe osiadające
W sytuacji, gdy dana osoba utraciła tylko kilka zębów, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie protezy częściowej. Taka proteza mocowana jest najczęściej przy pomocy specjalnych zatrzasków lub zamków wykonanych z metalu. Niestety największą wada takiego rozwiązania jest to, iż metalowe elementy są dosyć widoczne, co jednak nie przeszkadza wielu pacjentom, gdyż nie to jest najważniejsze.

Protezy częściowe nieosiadające
Innym możliwym rozwiązaniem jest zastosowanie protez nieosiadających, które składają się z akrylowych części, do których zostają przymocowane brakujące zęby. Protezy częściowe nieosiadające są bardzo wytrzymałe, co stanowi największą zaletę takiego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *