Plastry na menopauzę – dla kogo?

shutterstock_1018171291Menopauza jest zjawiskiem naturalnym i nieodwracalnym w życiu każdej kobiety. Wywołuje one szereg dolegliwości, które organizm ciężko znosi. W tym celu powstało wiele sposobów na łagodzenie objawów. Jednym z nich są plastry menopauzę? Czy i dlaczego warto je stosować?

Hormonalna terapia zastępcza

Jest wiele zaburzeń, podczas, których kobietą skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z nich jest menopauza Pierwsze objawy powodują również dyskomfort fizyczny. W trakcie przekwitania paniom towarzyszą: bóle głowy, nagłe uderzenia gorąca, występuje wzmożona potliwość i szybsze bicie serca. Następuje obniżenie nastroju i pojawiają się jego częste huśtawki. Jednak menopauza oznacza przede wszystkim obniżony poziom estrogenów. W celu jego uzupełnienia stosuje się takie metody jak hormonalna terapia zastępcza Plastry są jedną z jej form. Uważa się, że są one bezpieczniejszą metodą aniżeli preparaty przyjmowane drogą doustną. Nie tylko uzupełniają poziom estrogenów, ale również poprawiają jakość codziennego funkcjonowania kobiety. Ich zaletą jest szybkie wchłanianie, a co za tym idzie krótszy czas działania. Hormony znajdujące się w plastrach szybciej się uwalniają. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej pozwala na zmniejszenie i złagodzenie uporczywych dolegliwości związanych z menopauzą. Poprawia się jakość snu, zmniejsza się również suchość pochwy, co pozwala na nowo czerpać satysfakcję z życia seksualnego. (1)

Terapia hormonalna – czy dla każdego?

Leki hormonalne od zawsze budziły wiele kontrowersji. Do dzisiaj stanowią częsty przedmiot dyskusji wśród lekarzy. Wszystko to za sprawą wysokiego stężenia hormonów, które pociąga za sobą różnego rodzaju konsekwencje, które są odczuwalne dla organizmu. Pewne jest, że terapia hormonalna jest źródłem wielu zagrożeń, jak również przynosi wiele korzyści. Dlatego z pewnością nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdej kobiety. Jej skuteczność jest uzależniona od stanu zdrowia konkretnej pacjentki. Dlatego przed decyzją o jej zastosowaniu lekarz, powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad. Najistotniejsza jest informacja dotycząca chorób i dolegliwości, z jakimi zmaga się pacjentka. Przeciwwskazaniem do stosowanie terapii hormonalnej są problemy z sercem oraz tendencja do powstawania zakrzepicy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o kuracji z użyciem hormonów, uwzględnia się również wiek pacjentki oraz czas jej trwania. Możliwe, że na przeszkodzie do jej stosowania stoją również inne pobudki zdrowotne.

Więcej na tematy zdrowotne przeczytasz na adamed.expert.

(1) Skrzypulec-Plinta V. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej poprawia jakość życia kobiety. https://www.termedia.pl/wartowiedziec/Prof-Violetta-Skrzypulec-Plinta-Stosowanie-hormonalnej-terapii-zastepczej-poprawia-jakosc-zycia-kobiety,27173.html

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *