Pielęgnacja twarzy po 25 roku życia – jaki powinien być najlepszy krem do twarzy 25?

applying_face_cream25. urodziny to przełomowy moment w życiu każdego człowieka. Znaczenie tego wieku wynika z uświadomienia sobie, że rozpoczynamy kolejne ćwierćwiecze. W tym czasie poważnej zmianie ulega nie tylko nasz wiek metrykalny, ale także wiek biologiczny naszej skóry. 25 rok życia wiąże się z rozpoczęciem nowego etapu funkcjonowania cery, która powoli rozpoczyna wkraczać w proces starzenia się skóry. Skoro jest to czas obfitych zmian, warto także zastanowić się nad zmianą codziennej pielęgnacji twarzy i sięgnąć po specjalny krem do twarzy 25.

Proces starzenia się skóry 25+

20 lat to najlepszy czas dla skóry. O ile nie borykamy się z bolączkami cery problemowej –  twarz gładka, jędrna i elastyczna. To właśnie na tym etapie życia skóra produkuje optymalne ilości kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zachowuje młody wygląd. Cera dwudziestolatków ma lekko zaróżowioną powierzchnię i wyrównany, jednolity koloryt. Pory są czyste i zwężone, a gruczoły łojowe wytwarzają właśnie tyle sebum, ile potrzeba dla odpowiedniego nawilżenia skóry. Duże znaczenie ma także bardzo dobra kondycja bariery hydrolipidowej o pH 5,4-5,9, która wpływa na zabezpieczenie cery przed wysuszeniem, drobnoustrojami, czy na przykład szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Szczytowa kondycja skóry nie ma jednak (niestety) charakteru stałego. Właśnie około 25 roku życia metabolizm komórkowy zaczyna zwalniać, a także zostają spowolnione wszystkie procesy odnowy naskórka. Po ukończeniu 25 lat skóra traci zdolność do szybkiej regeneracji komórek, produkuje coraz mniej kolagenu i elastyny, a także jest bardziej podatna na pojawianie się pierwszych płytkich zmarszczek – zmarszczek mimicznych.

Pielęgnacja skóry 25+

Po przekroczeniu 25 roku życia należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Ponieważ cera zmienia swoje dotychczasowe funkcjonowanie, ale wiele kluczowych procesów traci swoje dotychczasowe tempo, w dbaniu o skórę w tym wieku powinno wiązać się przede wszystkim z jej wzmocnieniem oraz nawilżeniem.

Staranny demakijaż – kosmetyki do demakijażu powinny być dobrane adekwatnie do danego typu cery. Osobom ze skórą suchą nie zaleca się stosowania toników alkoholowych przeznaczonych raczej do cery tłustej, a ci, którzy mają skórę wrażliwą nie powinni sięgać po silny krem przeciwzmarszczkowy z bogatym składem odpowiedni dla cery dojrzałej. Optymalnym rozwiązaniem na wykonanie zarówno starannego, jak i pożytecznego dla skóry demakijażu jest stosowanie płynu micelarnego, znanego jako cudowny kosmetyk 3w1. Przykład: Płyn micelarny Garnier 3w1.

Odpowiedni krem do twarzy – krem do twarzy dla osób po 25 roku życia powinien być przede wszystkim kremem nawilżającym. Dlatego też bardzo ważne jest, aby w jego składzie znalazły się substancje trwale wiążące cząsteczki wody, czyli humektanty. Gliceryna, glikol propylenowy, mleczany, kwas hialuronowy – to tylko niektóre z wielu składników nawilżających, które doskonale nawadniają, wygładzają oraz rozjaśniają naskórek.

Oprócz tego ważnym składnikiem kremu 25+ są także substancje o działaniu przeciwrodnikowym –  tzw. antyutleniacze (wit. E, C, prowitamina A, flawonoidy) zwalczają wolne rodniki, a więc przyczyniają się do zahamowania procesu starzenia się skóry.

Ważnym składnikiem kremu do twarzy dla dwudziestopięciolatków są także kwasy owocowe, które udrażniają oraz oczyszczają wyloty mieszków włosowych, co bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia widoczności porów i przyspieszenie procesu odnowy naskórka. Przykład: krem do twarzy 25 Garnier Youth Radiance.

Krem do twarzy 25 a krem przeciwzmarszczkowy

Istotnym wątkiem prawie zawsze pojawiającym się przy temacie tego typu kosmetyków jest pytanie: czy najlepszy krem do twarzy 25 powinien być jednocześnie kremem przeciwzmarszczkowym? Otóż nie ma jednej właściwej odpowiedzi – w ujęciu podręcznikowym na skórze 25+ pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne oraz osłabia się bariera hydrolipidowa. Jednak to samo ujęcie podkreśla, że cera każdego człowieka starzeje się w indywidualnym tempie, więc przy wyborze najlepszego kremu do twarzy (w ogóle) znaczące powinno być kryterium nie tyle wieku metrykalnego, ile biologicznego wieku  skóry. Jak podkreślają dermatolodzy, należy obserwować swoją skórę i dobierać preparaty pielęgnacyjne w zależności od jej kondycji oraz potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *