Pachymetria w diagnozie jaskry

doctor-563428_1280Pachymetria to badanie okulistyczne, które jest wykonywane najczęściej u pacjentów ze zwyrodnieniami rogówki oraz przed laserową korekcję wady wzroku i nacięciami relaksującymi. Dodatkowo jest ono obowiązkowe w diagnozie jaskry ze względu na to, że zmiany rogówki są czynnikiem rozwoju tej choroby.

Choroby cywilizacyjne odpowiadają za 80 % wszystkich zgonów. Do tych najczęściej spotykanych w społeczeństwie należą: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, depresja, otyłość, AIDS oraz jaskra. Ta ostatnia należy do chorób z grupy neuropatii, którą cechuje postępująca utrata komórek zwojowych siatkówki i ich aksonów. Schorzenie to jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. Z powodu częstotliwości występowania, jaskra została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę społeczną. Na jaskrę choruje około 70 milionów osób. Szacuje się, że do 2020 roku liczba zachorowań zwiększy się do 80 mln. W Polsce na schorzenie to cierpi około 800 tys. osób, jednak z powodu jaskry leczy się tylko 65 tys. pacjentów. (źródło: www.okulistykawpolsce.pl/jaskra/)

Pachymetria – co to jest?

Pachymetria to badanie centralnej grubości rogówki, które pozwala ocenić wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego. Grube rogówki są równoznaczne z wyższym ciśnieniem wewnatrzgałkowym, natomiast cienkie rogówki powodują zaniżone wartości ciśnienia wewnatrzgałkowego. Pachymetria uważana jest za podstawowe badanie niezbędne do właściwej oceny ciśnienia w oku, co jest bardzo ważne u pacjentów z podejrzeniem jaskry.

Pomiar grubość rogówki umożliwia rozpoznanie nadciśnienia ocznego, a tym samym diagnozę choroby i pomaga ustalić odpowiednią terapię. Pachymetria jest wykonywana przy podejrzeniu jaskry z prawidłowym ciśnieniem w celu ustalenia wartości ciśnienia docelowego, natomiast w przypadku jaskry z wysokim ciśnieniem pozwala ocenić postęp leczenia, szczególnie przy schorzeniach słabo reagujących na leki. Badanie to jest także zlecane we wczesnej diagnostyce jaskry. Wtedy pomiar grubości rogówki pomaga w określeniu ryzyka choroby, a także jej progresji.

Pachymetria oka – na czym polega

W Polsce stosowane są dwie metody pomiaru grubości rogówki: pachymetria dotykowa i pachymetria bezdotykowa. Ta pierwsza wykonywana jest za pomocą dotykowych pachymetrów ultradźwiękowych. Podczas badania dochodzi do kontaktu końcówki aparatu z rogówką pacjenta. Przed eksploracją powierzchnia rogówki zostaje znieczulona za pomocą kropli. Dzięki temu badanie jest bezbolesne. Po zbliżeniu do oka, aparat wykonuje kilka pomiarów centralnej grubości rogówki, z których następnie jest wyciągną średnia.

Pachymetria bezdotykowa jest mniej inwazyjna niż dotykowa. Badanie to wykonuje się za pomocą laserowej tomografii rogówki. Podczas eksploracji bada się nie tylko grubość rogówki w jej centralnym punkcie, ale jest sporządzana także mapa grubości całej rogówki. Ponadto badanie metodą bezdotykową umożliwia ocenę rogówki pod kątem nieprawidłowości w jej budowie, a także zdiagnozowanie struktur przedniego odcinka oka. Zaletą bezdotykowej pachymetrii jest niewątpliwie nieinwazyjność, komfort pacjenta i ograniczenie narażenia oka na infekcje. Badanie pachymetrii oka można wykonać w ramach NFZ lub prywatnie w gabinecie okulistycznym (np. w iMed24).

Wcześnie wykrytą jaskrę można leczyć, a właściwie dobrane leczenie pozwala zahamować postęp choroby i tym samym zapobiega utracie wzroku. Warto wykonywać pachymetrię, która umożliwia wykrycie tego schorzenia. Polski Związek Niewidomych podaje, że ok. 18-20 proc. niewidomych w Polsce to osoby, które straciły wzrok z powodu jaskry (źródło: www.okulista.pl/aktualnosci-oko-w-oko-z-jaskra-13.html).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *