Okulistyka – jaskra

Okulistyka jest działem medycyny zajmującym się rozpoznawaniem i leczeniem chorób oczu. Jaskra jest jedną z chorób oczu, która w przypadku błędnego rozpoznania i braku właściwego leczenia może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Podczas choroby ma miejsce bezpowrotne uszkodzenie komórek zwojowych oka i nerwu wzrokowego. Nadmierny wzrost ciśnienia śródgałkowego jest decydującym czynnikiem przyczyniającym się do uszkodzenia nerwu wzrokowego i pogorszenia pola widzenia.

W Polsce na jaskrę choruje około 800 tyś. osób z czego leczeniu poddaje się tylko 150 tyś. osób. Na świecie na jaskrę choruje około 70 milionów ludzi a wzrok straciło już około 7 milionów. Na jaskrę chorują najczęściej osoby, które ukończyły 40 rok życia i u których jaskra występowała w najbliższej rodzinie. W grupie ryzyka znajdują się również osoby cierpiące na choroby kardiologiczne powiązane z nadciśnieniem, a także mający zaburzenia krążenia obwodowego i choroby gałki ocznej. Należy kontaktować się z lekarzem okulistą w przypadku występowania migren, wymiotów i nudności, pogorszenia ostrości widzenia a także bólu oczu i głowy. Pamiętajmy, że szybkie rozpoznanie może powstrzymać tę nieodwracalną chorobę. Jaskra powinna być bezwzględnie leczona.

W trakcie leczenia jaskry w zależności od jej zaawansowania okulistyka zaleca stosowanie kropli do oczu, tabletek a także z dużym powodzeniem zabiegów laserowych i operacji.

K-S-A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *