Niepłodność czy raczej zła diagnoza?

W Polsce przybywa par, które od lat nieustannie starają się o dziecko i mimo, że medycyna tak bardzo wspomaga już proces zapłodnienia, to i tak dla wielu małżeństw posiadanie potomstwa jest nadal w sferze marzeń.

Naked girl in a wet glass on a black backgroundTe z pań, które borykają się z tym tematem wiedzą bardzo dużo na temat i niezbędnych badań i metod zapłodnienia, a mimo to efektu w postaci ciąży nie ma. Prawidłowe zdiagnozowanie problemu z niepłodnością to nie tylko określenie prolaktyny, TSH czy jajeczkowania, to również sprawdzenie wielu innych istotnych czynników. O czym mowa? Chociażby o poziomie witaminy D w organizmie, o glukozie, o przyczynach owłosienia podbródka czy okolic wokół sutków. To wszystko trzeba wyjaśnić tak samo, jak stan czystości pochwy oraz obowiązkowo badanie nasienia u mężczyzn. Oczywiście panowie również powinni przygotować się na serię badań, bo gdy występuje u nich chociażby skrzywienie kręgosłupa, nadciśnienie tętnicze czy alergia – trzeba będzie zastanowić się nad tym, czy przyjmowane leki nie osłabiają ruchliwości plemników. Wpływ na płodność ma także praca, przyjmowane używki a także styl życia. Permanentnie  przegrzewane plemniki nie są skłonne do ruchliwości, a przez to tracą zdolność zapłodnienia.

Dopiero prawidłowa diagnostyka daje odpowiedź na to, czy faktycznie mamy do czynienia z niepłodnością czy też ze złą diagnozą. Bez gruntownego sprawdzenia pary nie ma co popadać w przygnębienie, bo stres dodatkowo obniża, a nawet wyłącza możliwość poczęcia. Już sama myśl o niepłodności wyniszcza nasz organizm nie tylko emocjonalnie, ale także fizycznie, dlatego czasami potrzebna jest także psychoterapia.

Już z tych kilku zdań widać, jak wiele może być powodów dla których nie pojawia się ciąża, dlatego drogie panie, drodzy panowie, nie poddawajcie się, a nastawcie się na skuteczne szukania przyczyny, którą kto wie – może da się przy wspólnym wysiłku waszym i lekarzy pokonać.

Leczenie niepłodności w Polsce – pod tym linkiem znajduje się spis placówek.

M-S-M

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *