Niech ci nie będzie łyso

lysyNa początku nieustannie rośnie. Potem wchodzi w krótki okres linienia. W końcu, przez nieco dłuższy czas, udaje się na zasłużony spoczynek, po to, by wreszcie po około kwartale obumrzeć. Oto żywot włosa w esemesowym skrócie. Opisane fazy powtarzają się w ciągu życia przeciętnego człowieka nawet do trzydziestu razy. Włosy rosną, obumierają i są zastępowane przez inne. Przynajmniej w większości przypadków.
Łysienie to poważny problem, z którym można się albo pogodzić albo go wyleczyć. Oto kilka propozycji dla tych, którzy wybierają drugą opcję.

Nieprzyjemna odmiana testsoteronu

Niektórzy cierpią bowiem z powodu zakłócenia tego procesu. Należą do nich mężczyźni cierpiący na nadwrażliwość na jedną z form testosteronu, konkretnie dihydrotestosteron, w skrócie DHT. Na czym polega ich problem?

Otóż DHT sprawia, że mieszki włosowe kurczą się. Faza wzrostu włosa, która normalnie trwa nawet trzy lata, zostaje dramatycznie skrócona. W efekcie włosy szybciej wchodzą w etap obumierania, szybciej wypadają i w końcu przestają rosnąć. Tego rodzaju zaburzenie nazywane jest łysieniem androgenowym. Na szczęście cierpiący na nie mężczyźni nie są całkowicie bez szans.

 

Szampony na porost włosów

Jednym ze sposobów raczenia sobie z łysieniem androgenowym są preparaty stosowane miejscowo. Należą do nich specjalne kuracje, których zadaniem jest stymulacja przyrostu włosów. Tego rodzaju środki pobudzają aktywność cebulki w fazie uśpienia, dzięki czemu nowe włosy pojawiają się szybciej.

Na rynku dostępne są także produkty na bazie pirymidyny, które obniżają ciśnienie krwi w okolicy mieszków włosowych i w ten sposób odwracają proces ich miniaturyzacji. Niektóre z preparatów na porost włosów tego rodzaju dostępne są bez recepty, inne, o większym stężeniu substancji czynnej, sprzedawane są z przepisu lekarza.

Wiele aptek oferuje także szampony ziołowe. Ich główną funkcją jest wzmocnienie włosów poprzez lepsze ich odżywienie. Stosowane regularnie mogą pomóc w spowolnieniu efektów łysienia, jednak szanse na to, że je zatrzymają, są niewielkie.

 

Tabletki na porost włosów

Żeby do tego doszło, potrzeba czegoś innego. Niezłym pomysłem mogą być nutrikosmetyki, czyli kosmetyki w tabletkach. Działają długoterminowo, ponieważ stosowane są jakby od wewnątrz. Niektóre z nich pomagają uzupełnić kolagen i inne substancje potrzebne do wzmocnienia skóry. Inne bazują na biotynie, która pomaga zachować odpowiednie zdrowie włosów.

Można także korzystać z preparatów na porost włosów bazujących na organicznych związkach chemicznych z grupy steroidów. Dzięki swoim właściwościom pozwalają zahamować powstawanie testosteronu DHT, odpowiedzialnego za wypadanie włosów. Ale uwaga: ze względu na ich wpływ na produkcję testsoteronu nie powinny stosować ich kobiety.

Trzeba też pamiętać, że stosowanie takich leków może prowadzić do różnych skutków ubocznych. Obniżenie popędu, problemy z wytryskiem czy bolesność gruczołów piersiowych to tylko niektóre z nich. Nic dziwnego, że takie środki sprzedawane są jedynie na receptę.

 

Foto: Alexander Edward / Foter.com / CC BY-NC-ND.

 

 

Współpraca
materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *