Najczęściej zadawane pytania na temat dysleksji

Schoolchildren outsideMasz dziecko, które cierpi na dysleksję? A może czekasz na decyzje poradni i potwierdzenie diagnozy? Sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących tego schorzenia.

Dysleksja to nic innego jak specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. Występuje ona u osób z pełna normą intelektualną. Osobie, która cierpi na takie schorzenie, trudno jest opanować techniki czytania oraz poprawnej pisowni.

Jakie są przyczyny powstawania dysleksji?

Oczywiście może być ich wiele i zależy od danej osoby. Najczęściej mówi się jednak po prostu o czynnikach dziedzicznych. Czasami jednak zdarza się, że przyczyną jest niedojrzałość centralnego układu nerwowego czy mikrouszkodzenia tego układu już podczas ciąży czy porodu.

Czy każdy uczeń robiący błędy jest dyslektykiem?

Oczywiście, że nie. Często przyczyną jest po prostu nieznajomość zasad poprawnej pisowni. Warto wykonywać odpowiednie ćwiczenia, aby je utrwalić.

Czy z dysleksji się wyrasta?

Nie do końca. Czasami się zdarza, że trudności w czytaniu czy pisaniu mogą ulec wyraźnemu zmniejszeniu bądź wyeliminowaniu. Najczęściej dzieje się to w okresie dojrzewania. W większości przypadków dysleksja to problem na całe życie i nie można czekać i liczyć na to, że problem zniknie sam. Dysleksja jest problemy całego życia i jeśli nie zrobisz z tym nic już dziś – Twoje dziecko może mieć jeszcze większe problemy w przyszłości.

Czy dysleksję można leczyć?

Istnieją specjalne zajęcia, prowadzone przez doświadczonych terapeutów w profesjonalnych ośrodkach, np. http://amikur.com/terapia-dysleksji/. Program dostosowany jest do każdego dziecka indywidualnie. Dzięki wsparciu terapeutów, rodziców, dziecko może uwikłać się z problemem dysleksji. Ważna jest zarówno praca na zajęciach, jak i w domu z rodzicami. Podczas zajęć prowadzący proponują wykonywanie ćwiczeń, podpowiadają jak radzić sobie z problemem w szkole itp. Amikur prowadzi zajęcia z zakresu leczenie dysleksji według autorskiego programu terapeutycznego. Polega on na integrowaniu różnorodnych elementów, które mają na celu zniwelowanie problemu. Opierają się one na ćwiczeniach ruchowych, pracy z ciałem. Dzieje się tak, dlatego, że dysharmonie rozwoju psychoruchowego uważa się właśnie za jedną z kluczowych przyczyn dysleksji. 

Jak długo trzeba czekać na efekty?

To oczywiście zależy od dziecka i rodzaju oraz głębokości zaburzenia.  Jednak im szybciej zacznie się terapię, tym szybciej można spodziewać się efektów. Istotna jest tutaj pozytywna motywacja do wykonywania zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *