Najczęściej występujące choroby kardiologiczne

shutterstock_174171521Większość pacjentów wie, że kardiologia to dziedzina zajmująca się profilaktyką, wykrywaniem oraz leczeniem chorób serca oraz układu krążenia. Warto wiedzieć także, z jakimi chorobami najczęściej mają do czynienia lekarze kardiologii w swoich praktykach.

Większość pacjentów wie, że kardiologia to dziedzina zajmująca się profilaktyką, wykrywaniem oraz leczeniem chorób serca oraz układu krążenia. Warto wiedzieć także, z jakimi chorobami najczęściej mają do czynienia lekarze kardiologii w swoich praktykach.

Uwarunkowania chorób kardiologicznych

Choroby kardiologiczne są obecnie uważane za najczęściej występującą przyczynę zgonów pacjentów w krajach wysoko rozwiniętych, do których zalicza się Polska. Dotykają one przede wszystkim osoby z grupy podwyższonego ryzyka: mężczyzn po 40 roku życia, ale także osoby prowadzące niezdrowy tryb życia. Każdy, kto nie uprawia regularnie żadnego sportu, nie odżywia się zdrowo i prowadzi stresujący tryb życia, jest w mniejszym lub większym stopniu narażony na ryzyko pojawienia się chorób serca oraz układu krwionośnego. Uwarunkowania w postaci niezdrowego trybu życia mają duże znaczenie przede wszystkim w większych miastach, takich jak Warszawa, w których tempo życia jest dość szybkie, a wielu pacjentów poradni kardiologicznych skarży się na problemy ze stresem, miażdżycą oraz nadciśnieniem tętniczym.

Choroba wieńcowa i zawał serca

Wielu pacjentów poradni kardiologicznych w Warszawie dotyka choroba wieńcowa, która polega na zwężeniu naczyń krwionośnych, które może naczynia krwionośne są zbyt mocno zwężone, a co za tym idzie nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do mięśnia sercowego, powodując tym samym jego uszkodzenie oraz silny ból w klatce piersiowej. Bóle związane z chorobą wieńcową najczęściej pojawiają się w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowana na tlen, np. podczas wysiłku fizycznego lub podczas przeżywania silnych emocji, zarówno tych negatywnych jak stres, jak i pozytywnych, jak nagłą radość lub wzruszenie. W skrajnych przypadkach, kiedy tętnice nie są w stanie doprowadzić do serca wystarczającej ilości tlenu, może nastąpić zamknięcie światła naczyń wieńcowych, a w konsekwencji zawał serca, czyli martwica mięśnia sercowego. Pacjenci, którzy odczuwają bóle w klatce piersiowej, za mostkiem, które promieniują w kierunku gardła, szczęki oraz ramion i górnej części pleców, powinni udać się na konsultacje do lekarza kardiologa. Bóle te mogą być objawem choroby wieńcowej, którą kardiolog może zdiagnozować na podstawie badań takich jak: EKG spoczynkowe oraz EKG metodą Holtera, echo serca, próba wysiłkowa oraz koronografia.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze, uznawane za jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, również leży w obszarze kompetencji poradni kardiologicznych. W Warszawie i innych ośrodkach miejskich, w których często leczą się pacjenci prowadzący nieregularny i stresujący tryb życia, nadciśnienie należy do najpowszechniejszych schorzeń, które dotyka nawet 30 % dorosłych osób. Z nadciśnieniem tętniczym mamy do czynienia, kiedy w tętnicach panuje podwyższone ciśnienie, a odczyt wskazuje wartości wyższe niż 140/90. Oczywiście podwyższone ciśnienie występuje także u osób zdrowych, np. przy wzmożonym wysiłku fizycznym, jednak jeżeli utrzymuje się ono przez dłuższy czas, wymaga z pewnością konsultacji kardiologa. Warto pamiętać, że nieleczone nadciśnienie może prowadzić do rozwinięcie się choroby wieńcowej, a w konsekwencji nawet do zawału mięśnia sercowego.

Kardiologia to dziedzina medycyny, której nie należy lekceważyć. Osoby, które zaobserwują u siebie objawy wskazujące na problemy natury kardiologicznej, takie jak nadciśnienie tętnicze, bóle w klatce piersiowej, duszności lub kołotanie serca, powinni niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który pomoże wykluczyć chorobę lub zaplanować odpowiednie leczenie już we wczesnym stadium jej rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *