Medycyna regeneracyjna – komórki macierzyste w ortopedii

Medycyna regeneracyjna to nowoczesna dziedzina nauki, zajmująca się leczeniem schorzeń związanych z kontuzjami, zwyrodnieniami stawów, więzadeł i tkanek miękkich. W tej technologii wykorzystuje się specjalnie wyhodowane do tego celu komórki macierzyste, które mają potencjał do przerodzenia się w tkanki dowolnego rodzaju. Jak do tego dochodzi i jak można to wykorzystać w celach zdrowotnych? Poniżej opisujemy zastosowanie komórek macierzystych w ortopedii.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to rodzaj niedojrzałych komórek naszego ciała, które ze względu na wczesną fazę rozwoju nie zdążyły się jeszcze wyspecjalizować. Innymi słowy są to takie komórki, które mają potencjał do różnicowania się w dowolny sposób, a co za tym idzie – współtworzenia tkanek dowolnego rodzaju. Obecność komórek macierzystych sprawia, że nasz organizm posiada pewne zdolności regeneracyjne. To dzięki nim nasz naskórek może się złuszczać i wymieniać co kilka dni, a wątroba całkowicie odnawia swoją strukturę nawet kilkanaście razy w ciągu roku.

Komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej

Głównym celem medycyny regeneracyjnej jest opracowanie, a następnie wdrożenie do praktyki medycznej nowych, skutecznych metod leczenia tkanek i narządów, które uległy uszkodzeniu. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być różne czynniki: rozwój choroby, wystąpienie urazu lub po prostu proces starzenia się organizmu. W każdym przypadku rozwiązaniem może być zastosowanie terapii komórkami macierzystymi.

W ostatnich latach medycyna regeneracyjna przechodzi intensywny rozwój. Naukowcy nieustannie ogłaszają nowe odkrycia, wynikające z przeprowadzanych przez nich badań. Z tego też względu komórki macierzyste przestały być postrzegane przez środowisko lekarzy jako środek skuteczny wyłącznie w leczeniu kardiologicznym. Obecnie wykorzystuje się je również w okulistyce (regeneracja uszkodzonej rogówki), onkologii (leczenie nowotworów), a nawet w ortopedii.

Komórki macierzyste w ortopedii

Najczęściej występujące (zwłaszcza u sportowców) kontuzje, dotyczą uszkodzenia:

  • stawu kolanowego,
  • stawu skokowego,
  • stawu biodrowego,
  • więzadeł stawowych,
  • kości.

Poza tym, że urazy takie są niezwykle bolesne, często prowadzą także do kłopotów w odzyskaniu pełnej sprawności, nie mówiąc już o kondycji sportowej. W takich wypadkach, jak również przy chorobach zwyrodnieniowych i zapaleniach stawów, pomaga terapia komórkami macierzystymi, połączona z odpowiednio dopasowaną fizjoterapią.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Warszawie komórki macierzyste są pobierane bezpośrednio od pacjenta. Dzięki temu praktycznie do zera maleje ryzyko odrzucenia ich przez organizm. Zabieg wykonuje się na podobnej zasadzie, jak przy przeszczepie własnych tkanek, przy czym komórki macierzyste są pobierane z krwi obwodowej lub szpiku kostnego, a następnie odseparowywane i wszczepiane bezpośrednio w miejsce zmienione zwyrodnieniowo lub pourazowo.

Terapia komórkami macierzystymi pozwala leczyć przyczyny, nie zaś objawy schorzeń. Jej efekty są spektakularne, a poprawa stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta następuje w bardzo krótkim czasie po zabiegu. Przede wszystkim poprawiona zostaje ruchomość leczonego stawu (która polepsza się z każdym dniem towarzyszącej fizjoterapii). Zniwelowany zostaje także ból, a proces starzenia się danej części ciała zostaje w widoczny sposób spowolniony.

Korzystanie z terapii komórkami macierzystymi jest tym efektywniejsze, im mniej zaawansowany jest proces wyniszczenia chorego stawu. Dlatego też czas ma wielkie znaczenie, zwłaszcza w leczeniu chorób zwyrodnieniowych i stanów zapalnych. Osoby zainteresowane leczeniem komórkami macierzystymi, a także innymi zabiegami z zakresu medycyny regeneracyjnej, zapraszamy do gabinetów Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *