Leczenie ran

hand-474278_1280Rany pooperacyjne, rany odleżynowe, czy inne urazy to przykre dolegliwości, które często obniżają standard życia oraz komfort funkcjonowania pacjenta borykającego się z podobnymi nieprzyjemnościami.

Niestety większości z nich nie da się czasem uniknąć, a co za tym idzie ciężko je później wyleczyć na tyle, by móc osobie cierpiącej choć trochę ulżyć i pomóc dość normalnie funkcjonować. Dlatego też warto już wcześniej dowiedzieć się o metodach, jakie mogą wpłynąć na ich szybsze zagojenie się.

Leczenie ran odleżynowych jest okupione wieloma wyrzeczeniami- nie tylko ze strony pacjenta, ale głównie osób, które poruszają się wokół osoby cierpiającej na tę dolegliwość. Przede wszystkim należy dbać o higienę miejsc narażonych na powstawanie obtarć i nieprzyjemnych urazów, które mogą prowadzić do rozwoju innych, poważniejszych infekcji. Dobrze jest także zadbać o częste wietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się chory, a także o niepalenie w obrębie przebywania takiej osoby. Najczęstszą metodą leczenia, jaką wprowadza się przy ranach odleżynowych jest zakładanie specjalistycznych opatrunków piankowych, czy też opatrunków ze srebrem, które przyspieszają proces gojenia się ran. Opatrunki te należy jednak dobierać pod okiem eksperta w tym zakresie i nie robić niczego na własną rękę. 

Kolejnym ciężkim rodzajem ran, które ciężko leczyć i do końca wygoić są rany żylakowe, które powstają w wyniku pęknięcia nabrzmiałych naczyń.  Leczenie ran żylakowych zwykle odbywa się za pomocą szczelnych opatrunków hydrokoloidowych i alginianowych. Szybko wchłaniają one wysięk z rany i powodują, że jest ona chroniona przed dostaniem się do niej bakterii, które mogą powodować groźne zakażenia, czy też owrzodzenie ran, co również często się zdarza. Najważniejsza jest jednak sama profilaktyka- bez niej bowiem ciężko mówić o dalszym leczeniu, jest ono długotrwałe, kosztowne i w większości przypadków bolesne. Dlatego też dobrze jest wcześniej pomyśleć o opaskach uciskowych oraz innych metodach walczenia z żylakami, które mogą nas uchronić od poważnych i bardzo nieprzyjemnych konsekwencji w późniejszym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *