Leczenie przepuklin pachwinowych

Beautiful woman with rad tissue on her hips melting in red liquid
Beautiful woman with rad tissue on her hips melting in red liquid

Przepuklina to bardzo uciążliwy problem, przede wszystkim dlatego, że wiąże się z dużym bólem. Wcale nie trzeba się przyzwyczajać do bólu, bo dziś już w łatwy sposób, można pozbyć się uciążliwego problemu.

Przepuklina to stan, w którym narząd przemieszcza się poza jamę, w której powinien się znajdować, stan ten może dotyczyć organów w jamie brzusznej, ale także przełyku czy kręgosłupa – tłumaczą specjaliści z Klinik Ziemlewski. Jednak przepuklina w największym stopniu kojarzy nam się z tą powstającą w brzuchu.

Przepuklina w brzuchu to wydostawanie się otrzewnej i fragmentów jelita poza ich naturalne jamy, przez przerwanie powłoki brzusznej w ich warstwie mięśniowo-powięziowej. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przepuklina może być wrodzona i nabyta. Warto również uświadomić sobie, że  problem sam nie zaniknie, a z czasem może się powiększać.

W początkowej fazie w zasadzie trudno zdiagnozować u siebie przepuklinę, bo objawy nie są zbyt dokuczliwe. Zazwyczaj jest to przejściowy ból brzucha podczas wysiłku, kaszlu czy śmiechu. Można również odczuwać ciężar w podbrzuszu. Następnie pojawiają się zaparcia. A już w zaawansowanej fazie wyczuwalny jest guzek. wówczas jest miękki i z łatwością da się go wepchnąć do wnętrza brzucha. W kolejnej fazie wydostającego się fragmentu nie da się już wprowadzić do wnętrza brzucha.

Czasami może dojść do uwiezienia przepukliny, wówczas natychmiast powinno się zgłosić o lekarza.  O uwięzieniu przepukliny mogą świadczyć takie objawy jak:

  • guzek wysuwający się przez powłoki jamy brzusznej staje się twardy i bolesny;
  • skóra jest ciepła i zaczerwieniona;
  • nudności, wymioty;
  • niemożność oddania stolca.

Na przepuklinę chorują zwykle osoby, których powłoki brzuszne są osłabione. W związku z tym wstępuje u: dzieci w okresie wzrostu oraz osób starszych, u których wszystkie tkanki słabną. Ale również chorują na nią osoby dorosłe, które intensywnie trenują, bo przepuklinie sprzyja duży wysiłek fizyczny, zwłaszcza polegający na dźwiganiu. Na przepuklinę narażone są także osoby z nadwagą, może przydarzyć się kobietom w ciąży oraz mężczyznom z przerostem prostaty a także osobom cierpiącym na przewlekłe zaparcia. Często przepuklina pojawia się w bliznach pooperacyjnych.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest operacja, im wcześniej będzie wykonana, tym lepiej, bo wówczas będzie łatwiejsza do wykonania i obciążona mniejszym ryzykiem powikłań.

Przygotowanie do zabiegu zazwyczaj wygląda tak, że:

  • przed operacją wykonuje się badanie krwi, badanie lekarskie, RTG klatki piersiowej oraz EKG w zależności od stanu zdrowia pacjenta;
  • zaleca się kąpiel pod prysznicem dzień przed zabiegiem operacyjnym;
  • po północy w noc poprzedzającą operację należy nic nie pić i nie jeść;
  • odstawia się leki, takie jak: aspiryna, witamina E, leki przeciwzapalne, inne leki zaburzające krzepnięcie krwi.

Operacja przepukliny polega na wypreparowaniu, zaopatrzeniu worka przepuklinowego i założeniu siatki wzmacniającej ściany kanału pachwinowego, uniemożliwiając tym samym nawrót przepukliny – tłumaczą specjaliści z Klinik Ziemlewski. Operacja przepukliny wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. Podczas operacji stosuje się specjalną siatkę, która pozwala na szybki powrót pacjenta do codziennych zajęć. Małe cięcie skórne zapewnia lepszy efekt kosmetyczny, lepsze gojenie się rany i redukuje do minimum dolegliwości bólowe, zapewniając szybko pełną sprawność. Zabieg kończy założenie szwu śródskórnego lub plasterków skórnych. Po zabiegu można przyjmować leki przeciwbólowe, jeżeli pacjent odczuwa taką potrzebę.

Od razu po zabiegu można wrócić do domu, należy pamiętać, aby przez 24 godziny powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych. Również ważne jest zmienianie opatrunków oraz nie dźwiganie przez około 3 miesiące, aby wytworzona podczas operacji blizna odpowiednio się zrosła.

Więcej na: http://www.klinikiziemlewski.pl/o-nas/o-naszych-klinikach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *