Kłykciny kończyste – Leczenie

klykcinyKłykciny kończyste to choroba płciowa powstająca wskutek zarażenia wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV), przypominającymi wirusy wywołujące zwykłe brodawki. To jedna z najczęściej przenoszonych chorób płciowych. Wyjaśniamy, jak leczyć tę wstydliwą przypadłość.

Kłykciny kończyste przenoszone są drogą płciową, dlatego można się nimi zarazić przy każdym rodzaju kontaktu seksualnego. Czas rozwoju choroby wynosi 3-8 miesięcy po zarażeniu.

Objawy choroby

– W przypadku mężczyzn, kłykciny kończyste występują przeważnie na żołędziu i w środkowej części penisa, rzadziej zmiany chorobowe pojawiają się na mosznie, pachwinach albo kanale odbytu. U kobiet, kłykciny kończyste są zlokalizowane najczęściej na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej, a także w samej pochwie – wylicza nasz rozmówca z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Euro-Klinika.

Kłykciny kończyste można rozpoznać po wykwitach, pojawiających się  na skórze. Są to przeważnie niewielkie grudki w kolorze jasnoróżowym, a niekiedy brunatnym. Ich powierzchnia pokrywa się  nitkowatymi wypustkami albo staje się brodawkowata. Zmiany mogą także wyglądać nieco podobnie do kalafiora.

Zwykle brodawki narządów płciowych utrzymują się i powiększają przez lata. Ich leczenie powoduje jedynie remisje choroby, jest jednak  konieczne, ponieważ kłykciny kończyste mogą prowadzić do zaburzeń w oddawaniu moczu i naciekania okolicznych tkanek. Osoby cierpiące z powodu kłykcin powinny badać się co 4 tygodnie przynajmniej przez pół roku.

Jak leczyć

Leczenie kłykcin kończystych polega głównie na walce z widocznymi brodawkami. Stosuję się w tym celu preparaty wzmacniające układ immunologiczny (wyciąg z jeżówki albo kapsułki czosnkowe). Gdy naturalne metody zawiodą, przeprowadzane jest leczenie ambulatoryjne za pomocą:

  • Laseroterapii – zabieg przeprowadza się kolposkopem w znieczuleniu miejscowym. To bardzo skuteczna metoda, która nie powoduje nawrotów zmian.
  • Krioterapii – zabieg polegający na zamrażaniu zmian ciekłym azotem. Po zastosowaniu tej metody mogą powstawać bliznowacenia lub przebarwienia, a jej skuteczność jest uzależniona od doświadczenia lekarza.
  • Kwasu trójchlorooctowego – zabieg ten polega na naniesieniu na zmiany silnie żrącego środka, powodującego martwicę tkanek. Ta metoda skutecznie zwalcza niewielkie zmiany, jednak nie wyklucza całkowicie ryzyka nawrotów. Po zastosowaniu tego środka mogą pojawić się blizny i owrzodzenia.
  • Metod chirurgicznych – jest to usunięcie zmiany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zabieg daje bardzo wysoki odsetek wyleczeń.
  • Terapii fotodynamicznej – jest to zabieg przeprowadzany z wykorzystaniem kwasu 5-aminolewulinowego. Można go użyć samodzielnie albo wraz z laseroterapią, krioterapią, bądź łyżeczkowaniem. To metoda bardzo skuteczna, która nie powoduje ryzyka działań niepożądanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *