Kilka słów o różnicach w pracy opiekuna osób starszych w Polsce oraz za granicą

photo-1508847154043-be5407fcaa5aPraca opiekuna osób starszych cieszy się dość dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Jest to za pewne wynikiem wewnętrznej, zakorzenionej gdzieś przed wiekami staropolskiej gościnności, która nakazuje nam opiekę nad człowiekiem. Co prawda we własnym domu, jednak ciągłość tej zasady można by tutaj z pewnością zauważyć. Warto jednak zastanowić się jakie są różnice między pracą w kraju a za granicą.

Praca jako opiekun w Polsce

Najpierw warto przyjrzeć się pracy opiekuna w Polsce. Oczywiście decydując się na nią musimy wziąć pod uwagę każdy aspekt. Z jednej strony jest wygodniejsza, gdyż nie wymaga od nas opuszczania kraju, częstych podróży oraz aklimatyzacji w nowych miejscach. Co dalej? Jest też nieco w tym względzie oszczędniejsza, gdyż podróże kosztują i wypełniają sporą część zarobków. Te zaś są nieporównywalnie mniejsze, a zatem i oszczędność na wyjazdach (a raczej ich braku) nie musi zrobić wielkiego wrażenia. Praca w kraju to mniejsze poważanie, gdyż wiele osób nie jest w stanie docenić właściwej pomocy. To także większy wysiłek, gdyż ogół polskich emerytów jest biedniejszy niż emerytów niemieckich. Jednak wartości sentymentalne nie są tu tak istotne, a co za tym idzie nie musimy zostawiać dzieci czy męża daleko od nas.

Praca jako opiekun za granicą

To swoiste odwrócenie poprzedniego akapitu. Z jednej strony jest to więc siła nabywcza pieniądza i przy wyborze pracy trzy miesiące za granicą, a trzy w domu, możemy wydawać w miejscu, gdzie siła jest niższa. Z drugiej strony podróże, których jednak część jest wliczona w wypłatę. Trzecia to niedogodność związania z pozostawianiem w domu rodziny oraz z tęsknotą za nimi, choć z drugiej strony daje możliwość zajęcia się osobami najbliższymi przez trzy miesiące bez przeszkód.   

Jak widzimy wiele jest zalet i wiele wad, jednak nie ma nic, co mogłoby w stu procentach uchodzić za doskonałe. Dlatego warto zastanowić się, przeanalizować plusy i minusy adekwatnie do naszych oczekiwań i możliwości zanim podejmiemy ostateczną decyzję i odwiedzimy carework.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *