Kilka słów o fizjoterapii

fizjoterapiaPojęcie fizjoterapii często stosowane jest wymiennie z pojęciem rehabilitacji, choć nie jest ono z tym terminem jednoznaczne.

Pojęcie fizjoterapii często stosowane jest wymiennie z pojęciem rehabilitacji, choć nie jest ono z tym terminem jednoznaczne. Znaczenie pojęcia rehabilitacji jest szersze, ponieważ oznacza kompleksowe działania podejmowane w celu uzyskania pełnej sprawności, jaką pacjent posiadał przed urazem (bądź też maksymalnej do uzyskania sprawności w niektórych przypadkach). Z kolei fizjoterapia to ogół metod leczniczych, które mają na celu przywracanie sprawności, a także zapobieganie nawrotowi choroby czy usuwanie różnych dolegliwości, utrudniających codzienne funkcjonowanie. Fizjoterapia wykorzystuje fakt oddziaływania organizmu na różne bodźce, na przykład działanie wody (hydroterapia), działanie bodźców fizycznych (fizykoterapia) czy działanie ruchu (kinezyterapia).

Kim jest fizjoterapeuta?

Osoba, która zajmuje się fizjoterapią nazywana jest fizykoterapeutą. Warto zauważyć, iż fizjoterapeuta musi posiadać ukończone studia licencjackie bądź magisterskie (w przypadku osób, które ukończyły Policealne Studium Medyczne może to być tytuł technika). Fizjoterapeuta ściśle współpracuje z lekarzami w czasie trwania procesu leczenia, a także tworzy program fizjoterapeutyczny dla pacjenta w oparciu o badania diagnostyczne i modyfikuje go, w przypadku zmiany potrzeb pacjenta. Fizjoterapeuta posługuje się zarówno metodami z zakresu kinezyterapii (czyli leczenia ruchem), jak i fizykoterapii. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych metod fizjoterapeutycznych możliwa jest kompleksowa rehabilitacja i wsparcie pacjentów z różnymi urazami i dysfunkcjami.

Na co zwracać uwagę, wybierając fizjoterapeutę?
Kiedy udajesz się do fizjoterapeuty, powierzasz w jego ręce to, co jest cenne – twoje zdrowie. Z tego powodu warto robić rozpoznanie przed wyborem fizjoterapeuty. Najlepiej jest popytać o polecenia osoby znajome, które mogą zdać relację z pierwszej ręki. Zwróć uwagę na wykształcenie i doświadczenie osoby, którą wybierasz. Ważne jest również to, by gabinet był blisko twojego miejsca zamieszkania, na przykład fizjoterapeuta Wawer. Dzięki temu łatwo dotrzesz i nie zmarnujesz czasu na dojazd. Na pierwszej wizycie warto także zwrócić uwagę na czystość gabinetu i jego wyposażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *