Kilka słów na temat pielęgnacji skóry alergicznej

regina-woman-face-holding-flower-in-hands-in-front-of-faceDla osób ze skórą alergiczną duży problem stanowi rzecz tak prozaiczna, jak codzienna pielęgnacja twarzy. Podrażnienia, zaczerwienienia, przebarwienia, a także łuszczenie czy świąd cery wcale nie są łatwe do usunięcia. A jak podają najnowsze statystyki dermatologiczne, alergiczny tym skóry dotyka coraz większej liczby osób. Jak pielęgnować skórę alergiczną i jak zwalczać jej uciążliwe objawy?

Gdy skóra staje się alergiczna… Charakterystyka skóry alergicznej

To lipidy w głównej mierze zapewniają naszej skórze prawidłowe funkcjonowanie. Łączą się one w specjalny płaszcz ochronny, zwany naukowo “hydrolipidowym”, czyli złożonym z cząsteczek wody i lipidów. Płaszcz hydrolipidowy zabezpiecza skórę przed kontaktem z wieloma potencjalnie szkodliwymi substancjami. Ubytki w warstwie hydrolipidowej są przyczyną powstawania alergicznego typu skóry. Mimo tego, że alergie (w ogóle) są zależne od genetyki, część osób je po prostu nabywa. Skłonność do alergii może dotknąć nas w każdym wieku i o każdej porze. Zdarza się, że predyspozycje alergiczne ujawniają się dopiero w dorosłym życiu, w którym nigdy byśmy się nie podejrzewali o taką nadwrażliwość.

Jak wygląda skóra alergiczna? Jest podrażniona i zaczerwieniona. Łatwo się łuszczy, a także towarzyszą jej takie niedogodności, jak świąd czy pieczenie. Cera alergiczna dzięki odpowiedniej pielęgnacji może być niemal bezobjawowa, jednak wystarczy kontakt z jednym alergenem, aby wszystkie symptomy uczuleniowe wystąpiły w mgnieniu oka.

Gdy skóra jest nadwrażliwa… Pielęgnacja skóry alergicznej

Pielęgnacja skóry alergicznej jest bardzo trudna i wymagająca. Głównym jej elementem jest unikanie czynników zawierających potencjalne alergeny. A bywa i tak, że substancje, na które nasza cera źle reaguje są nieznane. Wówczas albo należy się bardzo dokładnie obserwować, albo wykonać specjalistyczne badania laboratoryjne.

W pielęgnacji tego typu cery bardzo ważne jest także niedopuszczenie do przesuszenia się i podrażnienia skóry. Dlatego też “alergicy” powinni odrzucać kosmetyki, które silnie się pienią, intensywnie pachną, a także mają mocny kolor. Najczęściej takie produkty posiadają w swoim składzie szereg detergentów, konserwantów i sztucznych barwników, które sprzyjają powstawaniu alergii. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry alergicznej nie tylko ukoi i załagodzi umęczoną cerę, ale także zdecydowanie poprawi jej kondycję oraz wygląd.

Gdy wszystko uczula… Kosmetyki do skóry alergicznej

Skórze alergicznej najlepiej służą delikatne dermokosmetyki, a także kosmetyki hipoalergiczne. Wielu dermatologów zachęca również do korzystania z preparatów przystosowanych specjalnie dla skóry wrażliwej.

Skóra alergiczna wymaga bardzo dokładnego nawilżania. Odbudowa naturalnej bariery hydrolipidowej znacznie poprawi stan cery i sprawi, że będzie ona bardziej odporna na szkodliwe czynniki alergenne. Kremy nawilżające dla alergików powinny posiadać lekką formułę, a także substancje odżywcze i nawilżające. Ponadto muszą posiadać filtr przeciw promieniom UV, które znacznie podrażniają wrażliwą skórę. Odpowiednie kremy tego typu znajdziesz na stronie internetowej: http://www.mixa.com.pl/produkty/twarz/.

Pielęgnacja skóry alergicznej nie może się obejść także bez wykonywania codziennego demakijażu. Nie można w żadnym wypadku omijać tego ważnego zabiegu, ponieważ skóra pełna zanieczyszczeń (kurzu, pyłu, resztek makijażu, łez, potu, i innych) jest zapchana i nie może się odpowiednio zregenerować. Pozostawiona na noc brudna skóra twarzy tworzy środowisko idealne do rozwoju wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się skóry.

Jednak wykonywanie demakijażu cery alergicznej wiąże się z kilkoma ograniczeniami. Przede wszystkim zabronione jest używanie kosmetyków powstałych na bazie roztworu alkoholowego lub spirytusu salicylowego, Tego typu substancje bardzo wysuszają skórę. Poza tym należy także uważać, aby nie korzystać ze zwykłej wody z kranu, która powoduje, że skóra nabiera odczynu zasadniczego. Zamiast tego zaleca się stosowanie delikatnych płynów micelarnych (działających, jak tonik, który przywraca kwaśne pH), wody termalnej, dejonizowanej lub przynajmniej przegotowanej. Więcej informacji o kosmetykach do demakijażu skóry wrażliwej dostępnych jest na stronie: http://www.mixa.com.pl/produkty/demakijaz/.

Skóra alergiczna jest kapryśna i wybredna. Wymaga specjalnej pielęgnacji, która może sprawić, że wszystkie objawy znikną, a cera będzie wyglądać zdrowo i promiennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *