Kiedy ktoś potrzebuje implantu stomatologicznego?

globus-2876182_1280Implanty stomatologiczne, jakie znane są dzisiaj, zostały wynalezione w 1952 roku przez szwedzkiego ortopedę Per-Ingvar Branemark. Dziś są uważane za standard opieki nad uzupełnieniem protetycznym brakujących zębów w stomatologii.

  Implant zębów to część chirurgiczna umieszczona w kości szczękowej i pozwalająca na zespolenie się z kością w ciągu kilku miesięcy. W gabinecie stomatologicznym pacjent przechodzi badanie stomatologiczne i zostaje podjęta decyzja odnośnie konkretnego implantu zębowego.

   Implant stomatologiczny zastępuje korzeń brakującego zęba. Z kolei ten „sztuczny korzeń zęba” służy do przechowywania zastępczego zęba lub mostu. Posiadanie implantu zębów zrośniętego z kością szczękową jest najbliższą rzeczą naśladowania naturalnego zęba, ponieważ sam pozostaje bez wpływu na pobliskie zęby i ma dużą stabilność. Stomatolog informuje pacjenta o przebiegu całej procedury, cenie i terminie wykonania.

   Proces łączenia się implantu stomatologicznego z kością szczękową nazywa się „osseointegracją”. Większość implantów zębowych wykonanych jest z tytanu, co pozwala im na integrację z kością bez rozpoznania, jako obcy obiekt w ludzkim ciele. Z biegiem czasu technologia i nauka rozwijają się, aby znacznie poprawić wyniki implantacji. Obecnie wskaźnik sukcesu implantów stomatologicznych jest zbliżony do 98%.

Kiedy ktoś potrzebuje implantu stomatologicznego?

   Implanty zębowe mogą zastąpić jeden ząb, kilka zębów lub wszystkie zęby. Celem wymiany uzębienia w stomatologii jest przywrócenie zarówno funkcji żucia i mówienia, jak i estetyki.

Jeśli chodzi o wymianę zęba, ogólnie istnieją trzy opcje:

(1) zdejmowane urządzenie dentystyczne (proteza całkowita lub proteza częściowa),

(2) stały mostek zębowy (cementowany) i

(3) implant dentystyczny.

   Protezy są bardziej dostępnym rozwiązaniem dla zębów zastępczych, ale są najmniej pożądane ze względu na niedogodności związane ze zdejmowanym urządzeniem w jamie ustnej. Co więcej, protezy mogą wpływać na smak i wrażenia sensoryczne związane z jedzeniem? Mosty dentystyczne były bardziej powszechną opcją odbudowy przed stosunkowo niedawnym przejściem na leczenie implantologiczne. Główną wadą mostów jest uzależnienie od istniejących naturalnych zębów w celu wsparcia. Implanty zębowe są wspomagane tylko przez kość i nie wpływają na otaczające naturalne zęby.

  Decyzja o wyborze opcji zależy od wielu czynników. Dotyczy to w szczególności implantów stomatologicznych:  lokalizacja brakującego zęba lub zębów, ilość i jakość kości szczęki, w której ma zostać umieszczony implant dentystyczny, zdrowie pacjenta, koszt, i preferencje pacjenta. Lekarz dentysta bada obszar, który należy wziąć pod uwagę w przypadku implantu zębowego, i dokonuje klinicznej oceny, czy pacjent jest dobrym kandydatem na implant stomatologiczny.

   Istnieje wiele zalet w wyborze implantu stomatologicznego do wymiany zębów w porównaniu z innymi opcjami. Implanty są konserwatywne pod tym względem, że brakujące zęby można wymienić bez wpływu na sąsiednie zęby lub ich zmiany. Ponadto, ponieważ implanty stomatologiczne integrują się ze strukturą kości, są bardzo stabilne i mogą mieć wygląd i odczucie własnych naturalnych zębów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *