Jakie są przyczyny bezdechu sennego u dzieci?

chrapanie_brak_snuJest wiele przyczyn bezdechu sennego u dzieci. Zdarza się, że u jego podłoża leży niedojrzałość mechanizmu oddychania, infekcja lub powiększone migdałki podniebienne. Jakie są objawy bezdechu sennego u dzieci? Co powinno zaniepokoić rodzica i skłonić do wizyty u lekarza?

Bezdech senny występuje zarówno u wcześniaków, jak i kilkulatków, a jego przyczyny różnią się w zależności od wieku dziecka. W przypadku wcześniaków podłożem jest zazwyczaj niedojrzałość mechanizmu oddychania, niedojrzałość płuc, mózgu i rdzenia kręgowego, które kontrolują funkcje oddychania. U niemowląt bezdech może pojawić się w wyniku infekcji, gdy drogi oddechowe są niedrożne. U dzieci kilkuletnich najczęściej wynika z powiększonych migdałków podniebiennych lub gardłowego, choć jego przyczyną może być także otyłość.

Jakie są najczęstsze objawy bezdechu sennego u dzieci?

Z uwagi na to, że bezdech senny powoduje zatrzymanie oddechu na kilkanaście sekund, u dziecka można zauważyć zblednięcie, spowolnienie akcji serca i męczenie się podczas oddychania. Co więcej, bezdechowi towarzyszyć może głośne chrapanie, niespokojny sen, oddychanie przez usta, kaszel i senność w trakcie dnia. Inne objawy bezdechu możesz sprawdzić na stronie philips.pl/healthcare/bezdech/czy-mam-bezdech/czym-jest-bezdech

Diagnozowanie bezdechu sennego u dzieci

W diagnostyce bezdechu u dzieci dużą rolę odgrywa obserwacja i szybka wizyta u pediatry lub laryngologa dziecięcego. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zazwyczaj wykonuje się badanie snu, podczas którego specjalne urządzenie do badania bezdechu sygnalizuje pojawienie się przerw w oddychaniu. Wyniki badania bezdechu sennego pozwalają potwierdzić bądź wykluczyć schorzenie.

Testem używanym do postawienia diagnozy bezdechu u starszych dzieci jest tzw. badanie polisomnograficzne. W trakcie badania możliwe jest monitorowanie m.in. fal mózgowych, ruchów gałek ocznych, stężenia tlenu we krwi i oddechu.

Leczenie bezdechu sennego u dzieci

Jeśli chodzi o występujący u dzieci nocny bezdech leczenie jest, podobnie jak przyczyny, zróżnicowane.

Jeśli zdaniem lekarza źródłem bezdechu jest masa ciała dziecka, może zasugerować jej redukcję. W przypadku stwierdzonej alergii może zlecić przeprowadzenie testów alergicznych oraz opiekę u specjalisty, np. pulmonologa. W przypadku kilkulatków, gdy najczęstszym powodem jest powiększenie migdałków podniebiennych lub gardłowego, lekarz zleca ich usunięcie, co w 90 proc. przypadków rozwiązuje problem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *