Jak wykrywa się raka za pomocą tomografii komputerowej?

tomografia-komputerowaTomografia komputerowa to metoda diagnostyczna wykorzystująca promienie Rentgena, ale pozwalająca na uzyskanie szczegółowych trójwymiarowych obrazów. Metoda ta ma dużą rolę w diagnostyce chorób nowotworowych.

Badanie tomograficzne odbyło się pierwszy raz w II poł XX w. w Wielkiej Brytanii. Mimo, że od tego momentu upłynęło nieco ponad 40 lat, rozwój technologii tomografów był i wciąż pozostaje tak dynamiczny, że porównywanie sprzętu dawnego z obecnym nie ma żadnego uzasadnienia.

Tomografia komputerowa odgrywa znaczącą rolę w szybkiej diagnostyce nowotworów. Aż w 50% przypadków zachorowań pozwala na ich rozpoznanie i postawienie diagnozy, a w jednej trzeciej jest badaniem pomocniczym, potwierdzającym nowotwór. Dzisiejsze tomografy są urządzeniami bardzo precyzyjnymi, pozwalają na ocenę każdego narządu i obszaru ciała osoby badanej. Tomograf nie tylko pozwala na szybkie zdiagnozowanie raka, ale również pozwala określić stopień jego zaawansowania, co jest niezbędne w celu dobrania najbardziej efektywnej terapii, która w przypadku zachorowań tego typu jest koniecznością.

Do badania wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące. Wiele osób obawia się, że może mieć ono niekorzystny wpływ na zdrowie i życie, jednak coraz bardziej nowoczesne technologie pozwalają mieć pewność, że tak nie jest. Niekorzystna jest bowiem nadmierna ekspozycja na promieniowanie. Prawdą jednak pozostaje, że przy badaniu TK współczynnik promieniowania jest o wiele wyższy niż przy tradycyjnym prześwietleniu. Pamiętajmy jednak o korzyściach, jakie badanie przyniesie nam w przypadku wykrycia nowotworu.

Jak wygląda badanie TK?

Pacjent podczas badania leży nieruchomo na plecach i otoczony jest okręgiem. Zarówno łóżko, na którym leży badany, jak i owy „okrąg” są nieodłącznym elementem tomografu. Podczas badania lampa rentgenowska obraca się wokół osi pacjenta, robiąc jednocześnie mnóstwo zdjęć przekrojowych. Lampa wytwarza promieniowanie, które wychwytują detektory umieszczone w obrębie aparatu (nie są elementem ruchomym urządzenia). Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu detektory obliczają siłę promieniowania, z jaką do nich dotarło i przesyłają obraz bezpośrednio na konsolę wykonującego badanie. Diagnosta natychmiastowo otrzymuje obraz w trójwymiarze, przetwarzając otrzymane informacji i zapisując obrazy.

Badanie obrazowe przy użyciu TK pozwala na precyzyjną obserwację i ocenę wszystkich tkanek osoby poddanej diagnostyce – zarówno kości, jak i narządów wewnętrznych. Z punktu widzenia pacjenta badanie ma jeszcze jedną ogromną zaletę – jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne.

Zazwyczaj przed przystąpieniem do badania diagnosta podaje pacjentowi dożylnie substancję cieniującą (tzw. kontrast), która pozwala jeszcze precyzyjniej ocenić ewentualne różnice w gęstości tkanek chorych i zdrowych i zróżnicować je pod względem stopnia upośledzenia.

Badanie TK jest bezpieczne, biorąc pod uwagę dostępne dane, współczynnik ciężkich powikłań wynosi zaledwie 0,1%. Jest to bardzo dobry wynik, który z pewnością pozwala ocenić potencjalnym badanym urządzenie jako bezpieczne. Korzyści zastosowania tomografu w diagnostyce nowotworów są nieocenione. Lekarze w bardzo wielu przypadkach podejrzenia raka kierują swoich pacjentów właśnie na TK.

Gdzie najlepiej wykonać badanie TK?

Tomografię komputerową można wykonać w ramach NFZ (ze skierowaniem) lub prywatnie. Ze względu na długi czas oczekiwania na badanie w ramach NFZ, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku chorób nowotworowych, wielu pacjentów decyduje się na wykonanie badania odpłatnie. Na stronie cenomed.pl możliwe jest wyszukanie placówek z najniższą ceną badania oraz zapisanie się na badanie przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *