Jak leczy się żylaki?

Żylaki to dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę osób, a zwłaszcza kobiety. Ich powstanie może się wiązać zarówno ze skłonnościami genetycznymi danej osoby, ale również prowadzonym trybem życia. Współcześnie większość z nas musi w pracy siedzieć lub stać przez wiele godzin, a przy tym nie mamy czasu na aktywność fizyczną, co powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na wystąpienie żylaków kończyn dolnych. U niektórych osób żylaki są jednak również efektem przejścia różnego typu chorób, takich jak chociażby zapalenie żył głębokich. Jak zatem leczyć żylaki, gdy już pojawią się na naszych nogach?

Diagnostyka

Zanim będziemy mogli przystąpić do leczenia żylaków, lekarz prowadzący musi najpierw przeprowadzić badanie USG Doppler. Odbywa się ono w pozycji stojącej, a w jego trakcie lekarz przesuwa po naszych nogach specjalną głowicę. To właśnie dzięki niej możliwe jest „zajrzenie” w głąb nogi i sprawdzenie jaki jest faktyczny stan naszych żył. Posiadając już dokładną wiedzę na temat ich struktury, anatomii oraz przepływu krwi lekarz może nam zalecić najbardziej odpowiednią metodę leczenia.

Leczenie żylaków

Jedną z metod leczenia żylaków jest skleroterapia, która może być wykorzystywana zarówno w mniej jak i bardziej zaawansowanych przypadkach. Polega ona na wstrzykiwaniu do chorych żył specjalnych środków. Jeśli chodzi o leczone w ten sposób w Olsztynie żylaki Centrum Polkard jest zdecydowanym liderem. Placówka ta zyskała sobie ogromne zaufanie wśród pacjentów, co zawsze jest ważnym kryterium przy wyborze miejsca wykonania tego typu zabiegu, bez względu na to gdzie mieszkamy.

Pośród najbardziej nowoczesnych sposobów na leczenie żylaków są także SVS oraz RFITT/CELON, czyli ablacja żył przy pomocy pary wodnej oraz ablacja termiczna z użyciem prądu o częstotliwości fal radiowych. Obydwa te zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a pacjent może po nich wrócić do domu.

Laserowe operacje żylaków z kolei polegają na naświetlaniu chorej żyły, co powoduje jej obkurczenie oraz zamknięcie. Jest to zdecydowanie mniej bolesna metoda od tradycyjnego strippingu, który wiąże się usuwaniem żylaków poprzez liczne nacięcia skóry.

Ostatnią metodą leczenia żylaków jest natomiast miniflebektomia, czyli usuwanie chorobowo zmienionych żył prze niewielkie nacięcia na skórze z wykorzystaniem specjalnych haczyków chirurgicznych. Zwykle zabieg ten jest wykonywany jedynie w znieczuleniu miejscowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *