Jak dbać o higienę po porodzie?

W okresie połogu musisz szczególnie troszczyć się o czystość miejsc intymnych i higienę krocza. Dzięki właściwej pielęgnacji, rany poporodowe zagoją się szybciej i nie pojawią się przykre (i niebezpieczne) infekcje. Wiesz, w jaki sposób świeżo upieczona mama powinna dbać o siebie po porodzie?

Pielęgnacja okolic intymnych w połogu

W połogu Twój organizm stara się wrócić do stanu sprzed ciąży. To czas laktacji, gojenia ran poporodowych i kurczenia macicy. W tym okresie występują też tzw. odchody połogowe (lochia), które na początku upodabniają się do obfitych krwawień miesięcznych. Z czasem zmieniają barwę na brudnożółtą, a następnie szarawą. W ich składzie znajdują się: krew, fragmenty tkanek oraz niebezpieczne drobnoustroje, w tym gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy. Powinnaś zatem wyjątkowo dbać o higienę po porodzie – dzięki niej unikniesz groźnych powikłań i oszczędzisz sobie wiele bólu.

O czym należy pamiętać? Podmywaj krocze jak najczęściej – za każdym razem, gdy zmieniasz podkład i korzystasz z toalety. Najlepiej używaj do tego celu żeli i płynów do higieny intymnej stosowanych w czasie ciąży. Możesz sięgać też po szare mydło i przegotowaną wodę z dodatkiem środka antyseptycznego (o właściwościach przeciwzapalnych). Warto wybierać tylko skuteczne i sprawdzone preparaty zawierające chlorowodorek benzydaminy który, działając miejscowo na okolice intymne, zmniejsza nasilenie: bólu, pieczenia i wykazuje właściwości  antyseptyczne. Co bardzo ważne, można stosować go w okresie połogu i podczas karmienia piersią. Roztwory z chlorowodorku benzydaminy wykorzystuje się do przemywania zewnętrznych okolic intymnych – krocza. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, powinnaś przemywać nimi miejsca intymne 1-2 razy w ciągu doby. Dzięki stosowaniu miejscowemu benzydamina jedynie w minimalnym stopniu przedostaje się do krążenia ogólnego.

Jak unikać zakażenia rany poporodowej?

Dopóki z dróg rodnych wydzielane są odchody poporodowe, unikaj kąpieli w wannie. Myj się pod prysznicem, w bidecie lub misce z przegotowaną wodą (nie zapomnij o dodatkowym naczyniu z czystą wodą do spłukiwania krocza).

Zawsze podmywaj się w tym samym kierunku: od wzgórka łonowego do odbytu. W okresie połogu okolice intymne susz bardzo delikatnie, przy pomocy ręczników jednorazowych.

Noś luźną, przewiewną bieliznę bawełnianą. Staraj się wietrzyć krocze, gdy leżysz w łóżku (powietrze przyspieszy gojenie). Powinnaś zabezpieczać się specjalnymi podkładami poporodowymi, ewentualnie podpaskami „maxi”, nie stosuj jednak żadnych tamponów.

Po każdej wizycie w toalecie i zmianie wkładki starannie umyj ręce, nie zapominaj o tym również po podmyciu krocza. Jak najszybciej pozbywaj się zabrudzonych wkładek z mieszkania – to groźne siedlisko bakterii.

Jesteś karmiąca mamą? Przed przystawieniem maluszka do piersi, zmień podkład. Kiedy dziecko ssie pierś, krwawienia mogą się nasilić.

Jeśli właściwie dbasz o higienę okolic intymnych w połogu, nie powinny pojawić się żadne komplikacje. Gdybyś jednak zauważyła objawy, które budzą niepokój, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Co powinno skłonić Cię do wizyty u specjalisty? Na pewno nieodpowiedni zapach i barwa, które towarzyszą odchodom połogowym. Zwróć też uwagę na to, czy rana nie zaczyna bardziej boleć lub nie staje się opuchnięta. Nie lekceważ gorączki w czasie połogu.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *