Jak bezpiecznie usunąć ósemki?

cariesUsuwanie ósemek to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii stomatologicznej. O tym, kiedy należy podjąć decyzję o usunięciu zębów mądrości oraz o przygotowaniach do tego zabiegu opowiadają doświadczeni dentyści z Kliniki Implant-Art w Warszawie.

Co wiemy o zębach mądrości?

Ósemki zwane zwyczajowo zębami mądrości, a fachowo trzecimi trzonowcami przeważnie wyrzynają się u osób znajdujących się pomiędzy 17, a 25 rokiem życia. Ich pojawienie się związane jest zazwyczaj z wieloma problemami wynikającymi m.in. z ich położenia – najczęściej wyrastają one w trudnodostępnych miejscach, niekiedy nachodzą również na inne zęby, co utrudnia dotarcie do nich szczoteczką i właściwe czyszczenie – mówią eksperci w dziedzinie stomatologii i chirurgii stomatologicznej z Gabinetu Implant-Art. Głównym problemem związanym z zębami mądrości jest również sam proces ich wyrzynania się – zdarza się, że zęby te wyrzynają się jedynie częściowo lub pojawiają się w nieodpowiednim miejscu. W niektórych przypadkach z powodu braku przestrzeni w łuku zębowym może w ogóle nie dojść do wyrznięcia się ósemki – twierdzą specjaliści z Gabinetu Implant-Art. To właśnie w takich sytuacjach dentyści zalecają leczenie chirurgiczne polegające na usuwaniu ósemek.

Jak należy przygotować się do zabiegu usuwania ósemek?

Przed zabiegiem chirurgicznego usuwania ósemek konieczne jest spożycie posiłku oraz przyjęcie wszystkich zwykle zażywanych leków. Pacjenci, którzy po raz pierwszy zgłaszają się do zlokalizowanego na warszawskim Mokotowie Gabinetu Implant-Art powinni wypełnić krótką ankietę dotyczącą ich stanu zdrowia i przyjmowanych leków – mówi doświadczony chirurg stomatolog. Przed zabiegiem usuwania ósemek konieczne jest poinformowanie lekarza o tym, jakie leki regularnie zażywamy (dotyczy to zwłaszcza środków obniżających krzepliwość krwi takich jak m.in. popularna aspiryna, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie zabiegu). Osoby przyjmujące substancje mające wpływ na krzepliwość krwi powinny przed zabiegiem usuwania ósemek skonsultować się z lekarzem prowadzącym i pod jego nadzorem odstawić wykazujące tego rodzaju właściwości leki – mówią eksperci z Kiniki Implant-Art w Warszawie. Przed samym zabiegiem konieczne jest wykonanie zdjęcia panoramicznego pozwalającego określić, gdzie dokładnie w łuku zębowym znajduje się kłopotliwa ósemka.

Czy usuwanie ósemek to bolesny zabieg?

Większości z nas chirurgia stomatologiczna nie kojarzy się zbyt dobrze. Słysząc o tej dziedzinie stomatologii myślimy zazwyczaj o bolesnych, kosztowanych i nieprzyjemnych zabiegach takich jak np. wyrywanie ósemek. Na szczęście takie wyobrażenie ma niewiele wspólnego z prawdą, gdyż wykonywany w Klinice Implant-Art zabieg usuwania ósemek przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co czyni go całkowicie bezbolesnym. Nie znaczy to jednak, że pacjent w trakcie zabiegu nie będzie odczuwał żadnego dyskomfortu, bowiem wszystko zależy tu od indywidualnej wrażliwości danej osoby na ból. Niestety, im bardziej patologiczne jest ułożenie zęba mądrości, tym bardziej skomplikowany może okazać się zabieg – przyznają specjaliści w dziedzinie chirurgii stomatologicznej z Gabinetu Implant-Art. Usuwanie ósemek podobnie jak inne zabiegi chirurgii stomatologicznej mogą wiązać się z doznaniami bólowymi. Na szczęście można im zaradzić przyjmując ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Wśród znajdujących się na rynku preparatów polecamy zwłaszcza te na bazie ibuprofenu, działają one bowiem nie tylko przeciwbólowo, lecz również przeciwzapalnie. Po zabiegu usuwania ósemek ulgę przyniosą nam również zimne kompresy (poddaną zabiegowi okolicę dobrze jest chłodzić przez dwa dni od zakończenia procedury zabiegowej). Prócz niewielkiego bólu normalnym objawem, który nie powinien budzić naszego niepokoju jest krwawienie pozabiegowe. Jeśli się ono pojawi to wówczas polecamy zastosowanie opatrunku uciskowego (np. sterylnego gazika, który można kupić w każdej aptece) – radzą doświadczeni dentyści z Gabinetu Implant-Art. W sytuacji, gdy nie mamy pod ręką tego rodzaju materiału opatrunkowego możemy zwilżyć wodą torebkę herbaty ekspresowej i użyć jej do zagryzienia w miejscu usunięcia ósemki – dodają eksperci z warszawskiej Kliniki Implant-Art.

Czy każdy ząb mądrości będzie sprawiał nam problemy?

Niekoniecznie, bowiem tak, jak nie każda ósemka kwalifikuje się do usunięcia, tak też nie zawsze wyrzynaniu się zębów mądrości muszą towarzyszyć dolegliwości bólowe. Jeśli zdrowa ósemka znajduje się w takim miejscu, że nie uszkadza innych zębów, to wówczas żaden stomatolog nie podejmie decyzji o jej usunięciu – zapewniają lekarze z Gabinetu Implant-Art w Warszawie. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że częste są przypadki, gdy nieprawidłowo położone ósemki doprowadzają do uszkodzenia czy próchnicy przylegających do nich innych zębów – ostrzegają chirurdzy stomatologiczni z Kliniki Implant-Art położonej na warszawskim Mokotowie.

Masz problem z ósemkami? Już dziś umów się na ich usunięcie do doświadczonych chirurgów stomatologicznych przyjmujących w Gabinecie Implant-Art w Warszawie http://implant-art.com.pl/kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *