Ginekomastia u mężczyzn – jak można ją zlikwidować?

Ginekomastia to dolegliwość polegająca na powiększeniu piersi u mężczyzn. Co ją wywołuje, a także jak można ją zlikwidować?

Nadmierny przyrost tkanki piersi u mężczyzn to ginekomastia. Dolegliwość ta obserwowana jest u mężczyzn u młodszych chłopców w wieku dojrzewania, jak również u seniorów. Dla wielu z nich ginekomastia może być powodem do poważnych kompleksów.

Z tego artykułu możesz dowiedzieć się:

  • Czym jest ginekomastia?
  • Jakie są typy ginekomastii?
  • Co powoduje ginekomastię?
  • Jakie metody leczenia ginekomastii stosuje się obecnie?
  • Gdzie można skorzystać z zabiegów na ginekomastię?

 

Czym jest ginekomastia?

Przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn, czyli ginekomastia to dolegliwość, w przebiegu której dochodzi do zbyt intensywnego wzrostu tkanki tłuszczowej oraz tkanki gruczołowej w piersiach. Ginekomastii towarzyszyć może też powiększenie brodawek sutkowych.

Statystyki wskazują, że ginekomastia może być problemem nawet u połowy populacji mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych.

Dolegliwość ta może pojawić się na różnych etapach życia, a także może objawiać się przez niewielki przerost gruczołu piersiowego lub też może przybierać on znacznie większe rozmiary, co może być powodem kompleksów.

Przeprowadzaniem diagnostyki oraz leczeniem ginekomastii u mężczyzn zajmują się głównie lekarze endokrynolodzy, a także chirurdzy.

 

Jakie są typy ginekomastii?

Ginekomastia to dolegliwość, która może posiadać różne przyczyny, a także może dawać różne objawy. Właśnie dlatego wyróżniamy także różne typy ginekomastii:

  • ginekomastia rzekoma – najczęściej pojawia się u osób otyłych, wówczas wzrostowi gruczołu piersiowego towarzyszy znaczny rozrost tkanki tłuszczowej, także w innych partiach ciała
  • ginekomastia patologiczna – przyczyną dolegliwości są różne schorzenia, ale również może być to dolegliwość wrodzona
  • ginekomastia idiopatyczna – nie można określić powodu pojawienia się dolegliwości

 

Warto przy tym zaznaczyć, że ginekomastia to dolegliwość, która objawia się przez rozrost tkanki gruczołowej oraz tłuszczowej. Dolegliwość tę należy różnicować z lipomastrią, która polega na przeroście tkanki tłuszczowej, bez nadmiernego rozrostu tkanki gruczołowej.

 

Co powoduje ginekomastię?

Ginekomastia, jak zostało już zaznaczone wcześniej, może mieć różne przyczyny. Ich podstawą są jednak zaburzenia, które zachodzą w gospodarce hormonalnej mężczyzny. Dochodzi wówczas do zaburzenia odpowiednich proporcji pomiędzy androgenami oraz estrogenami, czyli męskimi i kobiecymi hormonami.

Wśród powodów tego rodzaju zaburzeń wyróżnia się między innymi schorzenia nadnerczy, tarczycy, przysadki mózgowej.

Także ginekomastii może pojawić się u dojrzewających chłopców jako skutek intensywnych zmian hormonalnych. Wówczas najczęściej zanika w okresie od kilku do kilkunastu miesięcy, gdy wahania w poziomach hormonów zanikają.

Przyczyną ginekomastii może być także hipogonadyzm, czyli zbyt mała produkcja męskich hormonów płciowych. Do takich przypadków może dojść między innymi wskutek nowotworów jąder, jako efekt ich zapalenia czy urazów.

Ginekomastia pojawia się także u mężczyzn stosujących sterydy anaboliczne, a także innego rodzaju specyfiki, na przykład leki obniżające ciśnienie, leki nasercowe czy też leki regulujące wydzielanie kwasu żołądkowego.

 

Jakie metody leczenia ginekomastii stosuje się obecnie?

Leczenie ginekomastii odbywa się w zależności od przyczyn tego schorzenia, dlatego też tak ważna jest wówczas odpowiednia diagnostyka. Lekarz będzie mógł dobrać najlepszą metodę leczenia tej dolegliwości u mężczyzn.

Gdy ginekomastia jest spowodowana przez nadmierną wagę, wówczas lekarz zaleca schudnięcie. Wtedy, gdy przyczyną jest hipogonadyzm, leczenie może odbywać się przez zastosowanie testosteronu i leków blokujących estrogeny. Jeżeli zdiagnozowany został nowotwór, wówczas rozpoczyna się jego leczenie.

Poza powyższymi metodami leczenia ginekomastii stosuje się również zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wówczas stosuje się procedurę liposukcji albo wycięcia nadmiernej ilości tkanki tego rodzaju. Zabiegi prowadzą wówczas gabinety, których domeną jest chirurgia plastyczna oraz medycyna estetyczna.

Chirurgiczne usuwanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej przeprowadzane jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Przed wykonaniem zabiegu należy wziąć udział w konsultacjach lekarskich i badaniach dodatkowych. Po zabiegu konieczne może być pozostanie w klinice.

 

Gdzie można skorzystać z zabiegów na ginekomastię?

Aktualnie leczenie ginekomastii możliwe jest w wielu gabinetach na terenie całego kraju. W prowadzeniu zabiegów chirurgicznych piersi u mężczyzn specjalizują się przede wszystkim prywatne kliniki i gabinety.

W mieście Kraków leczenie ginekomastii oferowane jest między innymi w Gabinecie Chirurgii Plastycznej – Marta Raczkowska. Można wykonać tam zabieg chirurgiczny, dzięki któremu ginekomastia stanie się przeszłością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *