Ginekomastia – objawy, sposoby leczenia, operacja

Ginekomastia to schorzenie dotykające mężczyzn w każdym wieku. Defekt polega na nadmiernym rozroście gruczołu piersiowego, w wyniku czego męskie sutki i piersi znacznie odbiegają od prawidłowego kształtu. Za przyczyny ginekomastii uznaje się zmiany hormonalne lub nagromadzenie tkanki tłuszczowej u mężczyzn otyłych. Ćwiczenia i dieta w tym przypadku często okazują się nieskuteczne, a jedynym sposobem jest chirurgiczne usunięcie nadmiaru gruczołu piersiowego. Zobacz, jakie są objawy i przyczyny rozrostu męskich piersi i jak walczyć z ginekomastią!

Ginekomastia – przyczyny dużych piersi u mężczyzn

Ginekomastia prawdziwa to dolegliwość, której przyczyny tkwią w zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Najczęściej problem dotyka chłopców w okresie dojrzewania lub Panów przechodzących andropauzę, ponieważ to właśnie ten czas w życiu wiąże się z zachwianym wydzielaniem hormonów. Ginekomastia prawdziwa polega na rozroście tkanki gruczołowej piersi. Często przyjmowane leki mają wpływ na wygląd gruczołu piersiowego, dlatego też problem może dotyczyć Panów przyjmujących m.in. środki anaboliczne, czy preparaty na niepłodność. 

Innym rodzajem przerostu piersi jest ginekomastia rzekoma (tłuszczowa, lipomastia), która pojawia się u mężczyzn na skutek nagromadzenia tkanki tłuszczowej i to właśnie nadmiar tłuszczu powiększa męską klatkę piersiową. Lipomastia występuje znacznie częściej, niż ginekomastia prawdziwa. Przyczyny w tym przypadku to najczęściej nieprawidłowy tryb życia, zła dieta i mała aktywność fizyczna.  

W przypadku ginekomastii tłuszczowej problem dotyczy najczęściej (choć nie zawsze) obu piersi, z kolei ginekomastia prawdziwa może występować jednostronnie.  

Ginekomastia u mężczyzn daje objawy takie jak:

  • powiększenie piersi jedno lub obustronne,
  • może pojawiać się ból,
  • piersi są napięte i wrażliwe na dotyk.

Jak walczyć z ginekomastią? 

Zanim zostanie podjęte leczenie ginekomastii należy ustalić jej przyczynę. W przypadku chłopców w okresie dojrzewania ginekomastia spowodowana zaburzeniami hormonalnymi może zaniknąć samoistnie, natomiast w wielu przypadkach rozrost gruczołu sutkowego pozostaje do wieku dorosłego i konieczne jest leczenie farmakologiczne oraz objawowe. 

Odpowiednia diagnoza ma w przypadku ginekomastii istotne znaczenie, ponieważ rozrost piersi może być spowodowany m.in. przez inne choroby, w tym nowotwory, dlatego tak ważne jest określenie przyczyny oraz rodzaju tego defektu. 

Operacja ginekomastii – jak wygląda zabieg? 

Najskuteczniejszym sposobem na leczenie skutków ginekomastii jest zabieg chirurgiczny. Operacyjne leczenie ginekomastii w Klinice Miracki w Warszawie polega na wykonaniu cięcia okrężnego wokół otoczki brodawkowej i usunięciu nadmiaru gruczołu piersiowego i tkanki tłuszczowej – wyjaśniają eksperci. Kolejno w miejscu cięcia zakłada się szwy oraz niewielki opatrunek. Zdjęcie szwów odbywa się podczas wizyty kontrolnej, zwykle w siódmej dobie po operacji. 

W przypadku niewielkiej ingerencji chirurga możliwy jest powrót do domu jeszcze tego samego dnia. Z kolei usunięcie sporej ilości gruczołu piersiowego może wymagać pobytu w klinice przez jedną dobę. Wszystko uzależnione jest tym, jak dużo rozrośnięty jest gruczoł piersiowy lub tkanka tłuszczowa. 

Co ważne, zabieg ginekomastii pozwala na całkowitą redukcję rozrostu piersi, dzięki czemu klatka piersiowa powraca do naturalnego, męskiego wyglądu. Efekty zauważalne są bezpośrednio po zabiegu i pogłębiają się w miarę wygojenia ran. Dzięki zastosowaniu niewielkiego cięcia blizny są praktycznie niewidoczne. Ostateczny efekt uzyskuje się po kilku miesiącach od zabiegu, kiedy dochodzi do całkowitego wygojenia się ran. 

Jeśli zabieg przeprowadzany jest z powodu ginekomastii gruczołowej, efekty są trwałe, ponieważ tkanka nie odrasta. Jeśli procedura dotyczy ginekomastii tłuszczowej konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego trybu życia ze szczególnym uwzględnieniem diety, co zapobiega ponownemu rozrostowi piersi. 

Jeśli interesuje się chirurgiczne leczenie ginekomastii, wejdź na stronę Kliniki Miracki w Warszawie i umów się na konsultację! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *