Ginekologia

Ginekologia jest bardzo ważną dziedziną medycyny zajmującą się zapobieganiem i leczeniem chorób kobiecego układu płciowego. Najistotniejsze problemy i tematy z jakimi stykają się lekarze ginekologii to zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, stany zapalne, choroby nowotworowe i antykoncepcja.

Każda kobieta, która ukończyła 16 lat powinna poddać się badaniu ginekologicznemu. Ginekologia zaleca badanie również w przypadku rozpoczęcia współżycia płciowego w celu wybrania odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów świadczących o stanach zapalnych układu rodnego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem ginekologii. Należy pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka i regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym, ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowości gwarantuje szybkie wyleczenie.

Cytologia stanowi również istotny element wczesnego wykrywania zmian oraz zapobiegania zachorowania na raka szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne i powinno być przeprowadzane regularnie, przynajmniej raz w roku.

Należy pamiętać, że w trakcie wizyty w gabinecie ginekologicznym powinno być również przeprowadzone badanie piersi. W sytuacji wystąpienia zmian w obrębie piersi należy wykonać badanie USG lub mammografię w celu wykluczenia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Mammografia powinna być regularnie wykonywana u kobiet, które przekroczyły 40 rok życia. Istotna jest również samodzielna i regularna samokontrola piersi, która stanowi ważny element zapobieganiu chorobom nowotworowym piersi.

K-S-A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *