Ginekologia – endometrioza

Endometrioza jest chorobą występującą u 7-15 % kobiet. Polega na nadmiernym rozroście błony śluzowej macicy poza obszar macicy na jajowody i jajniki oraz upośledza ich podstawowe funkcje. Ginekologia  nie wskazuje dokładnych przyczyn tej choroby i proponuje leczenie farmakologiczne lub operacyjne.

Endometrioza sporadycznie może pojawić się u kobiet po menopauzie lub przed pierwszą miesiączką u dziewcząt. Najczęściej występuje u kobiet w wieku rozrodczym i niesie za sobą wiele uciążliwych objawów. Do najczęściej wymienianych można zaliczyć dotkliwy i dokuczliwy ból w czasie miesiączki i w trakcie współżycia, ból brzucha, duże krwawienie w trakcie miesiączki i plamienie przed nią. Lekarz ginekolog przeprowadza rozpoznanie choroby za pomocą badania USG lub laparoskopii, a także z zastosowaniem rezonansu magnetycznego. Bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie endometriozy ponieważ w wielu przypadkach z powodu nikłych objawów i charakterystycznego położenia ogniska zapalnego może doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę. Leczenie niepłodności Warszawa w tym przypadku jest uciążliwe i długotrwałe z powodu braku owulacji i spadku jakości komórek jajowych.

Ginekolog Poznań w przypadku braku rezultatu z zastosowaniem leczenia farmakologicznego za pomocą medykamentów z grupy gestagenów zaleca leczenie operacyjne w celu usunięcia ognisk zapalnych. W najcięższych przypadkach wykonuje się zabieg operacyjnego usunięcia jajników.

K-S-A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *