Fartuchy medyczne – jakie powinny mieć cechy?

Prawo zobowiązuje pracowników służby zdrowia do noszenia fartuchów medycznych. Ich zakładanie jest obowiązkowe z kilku względów, lecz najważniejsza jest dbałość o dobro pacjentów. Kitel chroni przed przenoszeniem wirusów i bakterii, a także materiału zakaźnego (np. krwi) z pacjenta na pacjenta oraz z lekarza na pacjenta. Sprawdź, jakie cechy posiadają fartuchy medyczne.

 

  1. Fartuchy medyczne zwiększają sterylność w szpitalach i przychodniach
  2. Fartuchy damskie i męskie wyróżniają pracowników służby zdrowia
  3. Fartuchy męskie i damskie dostępne w wersji kolorowej

 

Fartuchy medyczne noszą lekarze, pielęgniarki i pozostali pracownicy szpitala lub przychodni, a także pracownicy laboratorium, sanepidu, stacji krwiodawstwa oraz farmaceuci. Zakładanie kitlów jest obowiązkowe, gdyż ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i służbie medycznej. Sprawdź, co charakteryzuje fartuchy medyczne dla kobiet i mężczyzn.

 

Fartuchy medyczne zwiększają sterylność w szpitalach i przychodniach

 

Fartuch medyczny to ubranie, które pracownicy służby zdrowia noszą w czasie pracy. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona lekarza, pielęgniarki lub laboranta przed kontaktem z bakteriami i wirusami, które są przenoszone przez chorych. Fartuchy medyczne można prać w wysokich temperaturach, które zabijają drobnoustroje chorobotwórcze, a także poddawać sterylizacji. Ponadto strój ochrony w postaci kitla zabezpiecza pacjentów przed przeniesieniem zakażonej krwi, plwociny lub innej substancji z jednego chorego na drugiego. Jeżeli dojdzie do zabrudzenia fartucha, lekarz może go szybko zmienić. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku kontaktu z pacjentami cierpiącymi na choroby zakaźne.

 

Dzięki fartuchom medycznym szpitale, przychodnie lekarskie, gabinety stomatologiczne i laboratoria są sterylne i czyste. Kitle szyje się z materiałów o wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Nie ma w ich elementów, które mogłyby zahaczyć o ubranie pacjenta, szpitalne łóżko lub sprzęt wykorzystywany w czasie leczenia bądź operacji. Fartuchy medyczne dla lekarzy mają miejsce na stetoskop i latarkę, a także na długopis i inne przedmioty, które są potrzebne lekarzowi przez cały czas pracy. Natomiast pielęgniarki noszą odzież, która zapewnia im swobodę ruchów i ułatwia opiekę nawet nad leżącym pacjentem.

 

Fartuchy damskie i męskie wyróżniają pracowników służby zdrowia

 

Zakładanie fartuchów medycznych jest uzasadnione ze względu na zwiększenie rozpoznawalności pracowników służby zdrowia w zatłoczonych szpitalach lub przychodniach. Jeśli potrzebna jest pilna pomoc medyczna, choremu jest łatwiej rozpoznać lekarza lub pielęgniarkę. W szpitalach fartuchy damskie i męskie dla pielęgniarzy i lekarzy utrudniają osobom postronnym podszywanie się pod pracowników służby zdrowia. Bez wymogu noszenia odzieży medycznej odwiedzający mogliby wchodzić bez trudu do miejsc, do których dostęp mają jedynie pracownicy szpitala, np. na sale operacyjne. Dodatkowo biały fartuch zwiększa zaufanie do lekarzy i innych pracowników służby zdrowia.

 

Fartuchy męskie i damskie dostępne w wersji kolorowej

 

Niektórzy lekarze, stomatolodzy i pielęgniarki zakładają kolorowe fartuchy. Fartuchy męskie i damskie w ciepłych kolorach są ważne w przypadku leczenia dzieci. Maluchy uwielbiają otaczać się barwami, a ich leczenie jest skuteczniejsze, gdy ze szpitala znika klasyczny biały kolor. Kolorowe fartuchy medyczne sprawiają, że dzieci są spokojniejsze, a wykonywanie nawet długich badań staje się łatwiejsze. Niektóre pielęgniarki i pediatrzy zakładają nawet kitle w misie, zwierzątka lub inne przyjazne postaci, które przynoszą radość najmłodszym pacjentom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *