Fakty i mity o prostowaniu zębów

Dentures with bracesProstowanie zębów jest procesem bardzo pożądanym i coraz osób decyduje się na poprawę swojego uśmiechu.

Niemniej jednak, wokół tego procesu narosło bardzo wiele mitów, pytań i nie całkiem trafnych odpowiedzi, które mogą wprowadzić w błąd. Wobec tego, spróbujemy odpowiedzieć na kilka najpopularniejszych, który tematem jest najczęściej aparat na zęby.

Najczęstsze pytane dotyczy wieku – czy jestem zbyt stary lub stara na prostowanie zębów? Faktycznie, niegdyś aparaty ortodontyczne były zarezerwowane praktycznie tylko dla dzieci, jednakże te czasy minęły, o czym zapewni Was każdy stomatolog. Aktualnie zdecydowana większość pacjentów decydujących się na leczenie wad zgryzu, to właśnie dorośli. Nie ma absolutnie żadnych ograniczeń wiekowych do wykonywania zabiegów ortodontycznych, także nie powinniśmy się przejmować naszym wiekiem w tym kontekście.

 Innym krążącym mitem jest to, że należy usuwać zdrowe zęby przed założeniem aparatu. Wynika to z tego, iż niegdyś faktycznie stosowano takie zabiegi i mogą być jeszcze wykonywane przez starszych lekarzy. Niemniej jednak, nowoczesne metody leczenia ortodontycznego opierają się na rozbudowie łuków zębowych w taki sposób, aby mogły one pomieścić wszystkie zęby. Także nie ma się absolutnie czego bać, o ile znajdziemy profesjonalny gabinet dentystyczny.

Wiele osób pyta również o to, czy aparat ortodontyczny wywołuje próchnicę. Bardzo często jest całkiem odwrotnie, gdyż wady zgryzu w zdecydowanej większości zwiększają ryzyko zachorowania na tą chorobę jamy ustnej. Odpowiednie ustawienie zębów przy wykorzystaniu aparatu ułatwia utrzymanie stosownej higieny w jamie ustnej, co naturalnie przekłada się na zmniejszenie ryzyka zachorowania na próchnicę.

Leczenie stomatologiczne musi trochę potrwać, jednakże każdy ma wpływ na jego długość. Pierwszym czynnikiem jest wybór lekarza, które specjalizacją są krótkie terapie. Druga sprawa to wybór odpowiedniego aparatu, który zapewni jak największe efekty w stosunkowo krótkim czasie. Jest również trzecia sprawa i prawdopodobnie najważniejsza – stosuj się do rad i zaleceń, jakie daje dentysta, gdyż dzięki temu możesz jeszcze bardziej skrócić czas leczenia zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *