Etapy oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych

Każdy kosmetyk zanim trafi na rynek, na sklepową półkę, musi przejść szczegółową kontrolę. Wszystkie składniki znajdujące się w produkcie kosmetycznym są poddane badaniu. Ocena bezpieczeństwa kosmetyków to ocena dwupoziomowa. Ocena na pierwszym poziomie dotyczy poszczególnych składników, które składają się na produkt. Drugi poziom to już ocena produktu w stanie finalnym, w jakim trafia on do obrotu i do konsumenta.
Wszystkie kosmetyki muszą być bezpieczne dla użytkownika, dokładnie przebadane przez szereg specjalistów z różnych dziedzin. Ocena jest więc procesem skomplikowanym i wieloetapowym. Można wskazać na następujące etapy oceny produktów kosmetycznych:
1.Skład kosmetyku musi zawierać substancje, które są dozwolone, nie są szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi. Regulują to przepisy prawne, w których zawarta jest lista substancji niedozwolonych. Pewne substancje można wykorzystać tylko w śladowych ilościach. W przeciwnym razie, produkt nie zostanie dopuszczony do obrotu.
2.Każdy składnik produktu przechodzi ocenę toksykologiczną i pod tym względem podlega drobiazgowej kontroli. Pomocna do tego etapu jest dokumentacja surowców i wszystkie inne informacje, w tym literatura fachowa z zakresu toksykologii, chemii i innych dziedzin.
3.Ocena narażenia zwana też oceną ekspozycji. Na tym etapie dokładnie wylicza się, ile substancji zostaje zaaplikowane w ciągu jednego dnia. Uwzględnia się tutaj zalecane dawki, ale też przewiduje ilość zaaplikowanej substancji.
4.Ocena ryzyka wszystkich składników produktu kosmetycznego. Kluczowy etap kontroli bezpieczeństwa kosmetyku. Każdy składnik ocenia się pod względem bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę zastosowanie produktu kosmetycznego oraz ilość.
5.Ocena wyników uzyskanych w badaniach nad gotowym produktem. Ocenia się tu jakoś i stabilność kosmetyku, jak oddziałuje na skórę (ocena pod względem dermatologicznym) i jeśli jest zalecany przez dermatologów, to jaka jest jego skuteczność dermatologiczna.
6. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę skutki uboczne produktu, czy można stwierdzić jakieś działania niepożądane. Takie mogą bowiem wystąpić nawet wtedy, gdy produkt uzyskał ocenę jako bezpieczny do używania przez ludzi. Wszystkie, nawet najmniejsze, działania niepożądane muszą być rozpoznane i uwzględnione w raporcie z oceny produktu.
7. Szczegółowy raport z oceny bezpieczeństwa kosmetyku, uwzględniający wyniki badań, opis, interpretację wyników i wnioski, na podstawie których można stwierdzić, że dany kosmetyk jest bezpieczny i może być dopuszczony do obrotu, sprzedaży i używania przez ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *