Erozja szkliwa – jak ją powstrzymać?

dentist-158225_1280Kwasowa erozja szkliwa to pojęcie stosunkowo nowe. Jednak badania przeprowadzone przez liczne instytuty stomatologiczne z całego świata wykazały, że zjawisko to może dotyczyć nawet około 35% populacji. Erozja szkliwa to uszkodzenie struktur twardych tkanek zęba na skutek działania kwasów niebędących pochodzenia bakteryjnego. Nie jest więc związana z próchnicą.

Przyczyną kwasowej erozji szkliwa jest głównie długotrwała ekspozycja tkanek zęba na działanie kwasów obecnych w pożywieniu. Największym źródłem kwasów są gazowane napoje słodzone, soki, owoce oraz słodycze. Kwasy skutecznie rozpuszczają i wypłukują minerały zawarte w szkliwie prowadząc do zmniejszenia jego wytrzymałości i twardości. Zęby dzięki temu stają się wrażliwe na bodźce chemiczne i termiczne, a miękkie szkliwo szybko ulega starcu, co szczególnie dobrze widoczne jest w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych.

W skrajnych wypadkach może dojść nawet do zmatowienia całej powierzchni zębów. Kwasowa erozja szkliwa jest chorobą, której najlepiej jest zapobiegać poprzez stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych i prawidłową higienę jamy ustnej. Nadmiar kwasów i bakterii eliminuje częste płukanie jamy ustnej po posiłkach i napojach czystą wodą. Warto sięgnąć również po specjalne płukanki zawierające w swoim składzie fluor, a także substancje podnoszące poziom pH w ustach. Coraz większą popularnością cieszą się też profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych, które polegają na pokrywaniu zębów preparatami o wysokiej zawartości fluoru.

Ponadto dobrze jest stosować pastę do zębów wzmacniającą szkliwo i pamiętać o tym, aby nie szczotkować zębów tuż po zjedzeniu kwaśnych produktów lub wypiciu gazowanego napoju. Wówczas bowiem może dojść do mechanicznego usunięcia rozmiękczonego szkliwa. Warto natomiast sięgać po produkty spożywcze bogate w fosforany i wapń np. sery i nabiał. Niezbędne są również regularne wizyty u dentysty w celu zdiagnozowania ewentualnej erozji szkliwa i zapobiegania jej rozwojowi.

Informacje dostarczone przez Gabinet stomatologiczny Smile Makers http://smilemakers.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *