Dlaczego warto robić RTG zęba?

Okazuje się, że rentgen stomatologiczny jest prawdopodobnie jedną z najczęściej wykonywanych procedur w gabinetach stomatologicznych.

Często pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, dlaczego faktycznie wykonuje się takie zdjęcie. Nie maja pojęcia, jak ważne jest to dla ich zdrowia.

Zdrowie pacjenta najważniejsze

Tak jest faktycznie, dlatego zdjęcie wykonuje się w celach diagnostycznych. Niekiedy ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec problemu i potrzebne są dokładniejsze badania. Nie zawsze chodzi przecież o ból zęba. Równie często zdjęcia RTG wykonuje się w celach kontrolnych. Pacjent był leczony jakiś czas temu, miał wykonywany zabieg i ponowny rentgen służy kontroli skuteczności zabiegu. Wiadomo wówczas, czy istnieje konieczność prowadzenia innych metod leczenia czy te zastosowane wcześniej poskutkowały. Trzeci przypadek to sytuacja, kiedy pacjent będzie miał robiony zabieg stomatologiczny, leczenie kanałowe bądź planowane jest leczenie protetyczne.

Czy istnieją przeciwwskazania?

Jedynym przeciwwskazaniem może być ciąża. Kobiety w tym stanie nie powinny się poddawać. Mimo, że jest to badanie miejscowe i RTG zębów charakteryzuje się wyjątkowo małym natężeniem, to i tak ciężarne kobiety powinny z niego zrezygnować. Mówi się, że nawet mała dawka może spowodować wady u nienarodzonego dziecka. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zagrożone jest życie bądź zdrowie kobiety i wykonanie takiego badania jest niezbędne to jego uratowania.

Co z tym rakiem?

Wiele osób boi się rakotwórczego działania rentgena. Kilka lat temu burzę wywołała publikacja w czasopiśmie „Cancer”, z której wynikało, iż nawet wykonany raz w roku rentgen zwiększa ryzyko zachorowania niezłośliwego oponiaka mózgu nawet trzykrotnie. Czy na pewno tak jest?

Tak, jak wspominaliśmy. W przypadku badania RTG zębów, natężenie promieni jest bardzo małe. Poza tym badanie przeprowadza się miejscowo. Warto zaznaczyć również, że wiele gabinetów stomatologicznych, np. DentaLove posiada nowoczesną aparaturę, która emituje duże mniejsze promieniowanie. W praktyce oznacza to, że taki zabieg jest jeszcze bardziej bezpieczny.

Artykuł przygotowany przez Klinikę Stomatologiczną DentaLove. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą diagnostyki RTG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *