Dlaczego dziecko się jąka?

Girl embracing teddy bearCzy wiesz, że u dzieci obejmuje około 1% i występuje znacznie częściej u chłopców niż u dziewczynek? Poznaj przyczyny jąkania.

Jąkanie to jedna z najczęściej występujących wad wymowy. Specjaliści sądzą, że aż 60% tych przypadków to efekt fizjologicznego powtarzania. Chodzi tutaj o to, że w wieku przedszkolnym dziecko jest na poziomie myślenia konkretnego. W praktyce oznacza to, że ma problem z eksponowaniem myśli. Ma trudności z eliminowaniem nieistotnych, a eksponowaniem istotnych elementów. Napotykane przez niego trudności mogą skutkować jąkaniem.

Niełatwa rola rodzica

Jąkające się dziecko nie jest czymś nowym, ale kiedy bezpośrednio dotyka nas ten problem, zapewne nie wiesz, jak sobie z tym radzić. Wielu rodziców i opiekunów nie zna przyczyn jąkania, a już na pewno nie wiedzą czy i jak można sobie z tym poradzić. Musisz też wiedzieć, że dziecko jest na tyle duże, że zdaje sobie sprawę ze swojej nieudolności. Co więcej – zaczyna krytycznie to odczuwać. Z czasem może czuć się gorsze, dlatego też nie można bagatelizować problemu. Najczęściej jednak jest tak, że im dziecko bardziej chce przezwyciężyć tę trudność, paradoksalnie – ona pogłębia się.

Poznaj przyczyny jąkania

Oczywiście przyczyny powstawania zaburzenia mogą być różne. Najlepiej, aby to zdiagnozował logopeda. Przebieg rozwoju każdego z dzieci jest innym i na każdym jego etapie może powstawać zaburzenie jąkania, które z kolei może mieć różnorodne przyczyny. Istnieje jednak szereg przyczyn, które są powtarzalne i najczęściej występowanie. Może to być np. podłoże genetyczne. Jeśli jąkanie występowało już wcześniej, u którego z członków rodziny. Być może właśnie to może być przyczyną jąkania u Twojego dziecka. Drugą sprawą jest opóźnienie rozwoju mowy lub artykulacji. Na pewnym etapie rozwoju może zdarzyć się taki problem. Jeśli jest on szybko „wyłapany”, można mu zaradzić i w niedługim czasie się z nim uporać. Trzecią, chyba najczęściej spotykaną przyczyną, jest obecność wielu sytuacji, które mogą przynosić dziecku stres emocjonalny. Takich sytuacji może być wiele i to, co tak naprawdę je stresuje, zależy od indywidualnego podejścia. Może to być pierwszy zastrzyk, sytuacja, której się bardzo przestraszyło, odseparowanie od rodzica czy nawet stała niekorzystna atmosfera domowa, rozwój rodziców itp. Czasami nie do końca bądź nie od razu uda się wyeliminować wszystkie czynniki. Jednak z jąkaniem można sobie poradzić.

Gdzie szukać pomocy?

Wiele osób nie wie, że można uporać się z jąkaniem. Często uważa się, że dziecko „z tego wyrośnie”. Tak jest w niewielkim stopniu. W większości przypadków niezbędna jest fachowa pomoc. Na szczęście da się to wyleczyć, a w wielu przypadkach nawet całkowicie wyeliminować. Niezbędna jest współpraca dziecka, rodziców oraz specjalisty. Warto udać się na specjalistyczne terapie jąkania dla dzieci, gdzie logopeda pozna przyczynę jąkania i dobierze odpowiednie metody leczenia tej wady wymowy. Poza tym ważna jest praca w domu. Poza terapią, istotne są wykonywane ćwiczenia. Najczęściej z rodzicami. Pozwalają one wspomóc terapię i utrwalić jej pozytywne skutki.

Więcej wskazówek i porad na temat jąkających się dzieci znajdziesz na stronie https://jakanie.pl/jakanie-u-dzieci/ Kliniki Leczenia Jąkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *