Czym zajmuje się neurolog dziecięcy?

szpitalNeurologia dziecięca jest jednym z działów neurologii ogólnej. Neurolog dziecięcy zajmuje się na co dzień diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu nerwowego u pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 18.  roku życia. Są to w dużej mierze choroby o znaczeniu społecznym – upośledzenie umysłowe, padaczka, wady wrodzone, zaburzenia rozwojowe itd.

Neurolog dziecięcy zajmuje się przede wszystkim przeprowadzaniem badań podmiotowych i przedmiotowych, a także testów czynnościowych u noworodków, dzieci i młodzieży. Wykonuje biopsje, punkcje oraz interpretuje otrzymane w ten sposób wyniki. Leczy choroby neurologiczne wieku rozwojowego np. porażenie mózgowe, paraliż, niedowład, bóle głowy, choroby infekcyjne, urazy nerwowe czy zespoły bólowe. Ponadto neurolog dziecięcy współpracuje przy leczeniu chorób metabolicznych oraz leczeniu ich powikłań.

Choroby neurologiczne wieku rozwojowego

Do neurologa dziecięcego należy udać się obowiązkowo kiedy w czasie badań prenatalnych stwierdzono występowanie wad układu nerwowego u płodu lub pojawiło się takie podejrzenie. Wskazaniem do wizyty jest także stwierdzenie u dziecka wad lub schorzeń układu nerwowego.  Ostrzeżeniem dla rodziców powinna być sytuacja gdy niemowlak nie raczkuje,  nie porusza się w inny sposób, a jego rozwój nie przebiega w sposób prawidłowy. Niebezpieczne są także nawracają bóle głowy oraz utrzymująca się sztywność karku u dziecka. Neurolog dziecięcy zajmuje się również urazami kręgosłupa i związanymi z nimi paraliżami czy niedowładami kończyn.

Neurologia dziecięca

Neurologa dziecięcego należy regularnie odwiedzać w sytuacji, gdy dziecko urodziło się z wadą lub schorzeniami natury neurologicznej. W innych sytuacjach wizyty mają raczej charakter profilaktyczny i kontrolny. Niekiedy zdarza się także, iż neurolog po wykonaniu badań zaleca wizytę z dzieckiem u psychiatry. Wskazaniem do tego jest podejrzenie u dziecka występowania ADHD, autyzmu oraz różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Neurolog dziecięcy może także skierować na dalsze leczenie u stomatologa, psychologa czy logopedy. 

Poradnia: Prywatna przychodnia Macromedica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *