Czym jest gastroskopia i kiedy należy wybrać się na to badanie?

stomach-2437891_960_720Jak sama nazwa wskazuje, ta dziedzina medycyny zajmuje się problemami gastrycznymi, czyli tym związanymi bezpośrednio z układem pokarmowym. A tych pojawiło się całkiem sporo, szczególnie od momentu, w którym zaczęto tak bardzo przetwarzać jedzenie. Współczesne czasy nie sprzyjają także przygotowywaniu wartościowych posiłków, dlatego coraz częściej sięgamy po fastfoody, aby zjeść cokolwiek ciepłego podczas dnia. W momencie, w którym zaczynają się problemy z żołądkiem lub przełykiem, profesjonalnie przeprowadzona gastroskopia może nas uchronić od poważnych powikłań i chorób.

Jak przebiega gastroskopia i co pomaga leczyć?

Gastroskopia jest zabiegiem przeprowadzanym przez lekarza specjalistę gastrologii. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda pozwalająca na zbadanie kondycji górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas tego zabiegu możemy także wykonywać rozmaite operacje, a także wykryć obecność różnych bakterii. Możliwe jest także usuwanie polipów, poszerzanie lub zwężanie przewodu pokarmowego, a przypadku bardziej zaawansowanych chorób, precyzyjna lokalizacja problemu oraz tamowanie krwotoków. To badanie umożliwia rozpoznanie zagrożeń i podjęcie kolejnych kroków w procesie leczenia pacjenta.

Samo badanie natomiast rozpoczyna się od położenia się w odpowiedniej pozycji – na boku. Następnie podawane jest znieczulenie gardła za pomocą lidokainy w aerozolu. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie plastikowego ustnika między szczęki oraz gastroskopu przez gardło. Prawdopodobnie już samo czytanie o tym zabiegu nie wywołuje przyjemnych odczuć, ale znieczulenie połączone ze współpracą z lekarzem pozwalają na sprawne przeprowadzenie wszystkich czynności. Dla uspokojenia – moment wprowadzania aparatu może być nieco nieprzyjemny, jednak jest absolutnie bezbolesny.

Badanie wykonuje przychodnia Intermed- sprawdź stronę Gastroskopia Katowice.

Jeżeli zauważamy jakiekolwiek problemy związane z przyjmowaniem pokarmu, zaczynają pojawiać się bóle oraz częsta zgaga, to z pewnością należy zwrócić się o pomoc do gastrologa. Bardziej alarmującymi objawami jest nagłe zmniejszenie masy ciała połączone z niedokrwistością, nudności, czy odkrycie krwi w stolcu i wymiotach. Takich objawów już nie wolno ignorować, gdyż świadczą o poważnych schorzeniach, a nawet o możliwości wystąpienia nowotworu. Jeżeli zauważymy którekolwiek z nich, a mimo wszystko boimy się tego zabiegu mamy dobre informacje – można go przeprowadzić pod znieczuleniem ogólnym, a nawet po podaniu leków uspokajających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *